Solen var netop stået op i det sydlige Johannesburg, da et hold efterforskere fra Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) sammen med det sydafrikanske politi arresterede den hovedmistænkte bedstemor i en sag om svindel for 111 millioner kroner. En længere menneskejagt er nu slut. Den hovedmistænkte er fundet, men det er pengene ikke.
»Vi har haft en gruppe dernede igennem nogen tid, og de har samarbejdet med de lokale myndigheder om anholdelsen af hende,« fortæller politiinspektør Thomas Anderskov Riis fra SØIK.
»De var også til stede ved anholdelsen i morges. De bankede på, og det var helt udramatisk. Anholdelsen forløb helt stille og roligt,« forklarer politiinspektøren.
Den omfattende svindel for mindst 111 millioner kroner i Socialstyrelsen blev afsløret under en intern kontrol i Socialstyrelsen i august, og siden har medier og politi fulgt spor fra den 64-årige kvindes parcelhus i Hvidovre til en ødegård i Sverige, over luksusstutterier i Tyskland og gennem sagførere i Holland og så til Sydafrika, hvor den hovedmistænkte havde investeret i luksuriøse safariejendomme.
»For os har pilen hele tiden peget mod Sydafrika. Vi har en række værktøjer, som vi har gravet dybt med, og de har fortalt os, hvor vi skulle lede,« siger Thomas Anderskov Riis.
Fremragende samarbejde
Efterforskningen gav første gang pote tirsdag den 30. oktober, da SØIKs hold i Sydafrika sammen med lokalt politi kunne anholde en mand i Johannesburgs internationale lufthavn. Han var på vej ud af Sydafrika.
»Det var en ung mand, som kan sættes i forbindelse med sagen. Der er navneforbud, så jeg kan ikke sige andet, end at det er en ung mand, der har en rolle i sagen, som vi skal have afdækket nærmere,« siger Thomas Anderskov Riis.
Den unge mand er en af i alt tre mænd, der er mistænkt for groft hæleri i sagen. Det vil sige, at de blandt andet har hjulpet den hovedmistænkte med pengeoverførsler og køb af ejendomme.
Den anholdelse holdt I hemmelig i to dage. Hvorfor gjorde I det?
»Der var efterforskningsmæssige hensyn, der talte for, at vi holdt oplysninger tilbage i et par dage,« forklarer Thomas Anderskov Riis.
Var den unge mand medvirkende til at føre jer frem til den hovedmistænktes lejlighed?
»Alle oplysninger, vi indsamler i sagen, er selvfølgelig relevante. Hvordan han har bistået, og hvordan vi i øvrigt indsamler beviser, kan jeg ikke komme ind på, desværre. Vi fortæller jo ikke, at vi kommer, eller hvorfor vi kommer, før vi er der. Så der kan være mange gode grunde til at tilbageholde informationer,« siger Thomas Anderskov Riis.
»Derfor kan jeg heller ikke sige, hvordan vi fandt frem til lejligheden. Det eneste, jeg kan sige, er, at det skete i tæt samarbejde mellem de myndigheder, der opererer i Sydafrika, og vores efterforskningsteam. Vi har ingen myndighed dernede, men vi har samarbejde på den måde, at vores efterforskning kører fortløbende, og det gør deres også, og den har været særdeles fremragende, kan jeg godt sige. I forening er vi så lykkedes med at få anholdt den hovedmistænkte,« siger politiinspektør Thomas Anderskov Riis.
Pengene mangler stadig
Der kan gå et stykke tid, før den hovedmistænkte kan stilles for en dansk dommer, men valget af Sydafrika som flugtdestination kunne dårligt passe dansk politi bedre. Sydafrika er nemlig et af bare to lande uden for EU, der har en udleveringsaftale med Danmark, og derfor er processen forholdsvist forudsigelig.
»Det giver sig selv, at når vores formål med efterforskningen er at få den mistænkte bragt tilbage til Danmark, så gør det det nemmere for os,« siger Thomas Anderskov Riis.
»Ganske som vi kender det herhjemme, skal hun nu stilles for en dommer, og så skal betingelserne for fængsling være opfyldt. Vi har jo sådan set fået hende fængslet in absentia ved en dansk domstol, og de papirer er jo fremsendt, i forbindelse med at vi efterlyste hende. De sydafrikanske myndigheder skal nu tage stilling til, om betingelserne for fængsling er opfyldt,« fortæller Thomas Adelskov Riis.
Får jeres hold i Sydafrika lejlighed til at afhøre den hovedmistænkte?
»Det er jeg ret sikker på. Vi har ingen myndighed til at operere selvstændigt i Sydafrika, så det vil ikke blive en afhøring på den måde, som vi kender det herhjemme, men vi vil naturligvis bistå det sydafrikanske politi i afhøringerne,« siger politiinspektøren.
Ifølge sydafrikansk politi havde den hovedmistænkte mange kontanter på sig ved anholdelsen. Hovedparten af de forsvundne 111 millioner kroner savnes dog stadig.
Hvad med pengene? Der mangler stadig mange millioner kroner ...
»Det er det store spørgsmål. Vi har en sporingsgruppe, som ikke har andet mål end at tilvejebringe de midler, der mangler. De har også sikret nogle midler, som det allerede har været omtalt i pressen. Nogle ejendomme og nogle heste med mere. Det arbejde fortsætter, og hvis vi når et tidspunkt, hvor der falder dom, vil sporingsgruppen stadig søge efter midler,« siger Thomas Anderskov Riis og tilføjer:
»Og chancerne for at finde pengene burde være bedre nu, da den hovedmistænkte er anholdt.«
Umiddelbart efter mandagens retsmøde blev den svindelmistænkte eskorteret til en arrest på Brooklyn Police Station i hovedstaden Pretoria.
Hun blev transporteret i en hvid varevogn, hvor politibetjente fra specialenheden Hawks var med.
Det har ikke været muligt at få nogen særlig information om politistationen, hvor hun skal sidde indtil torsdag. Fra officiel side er pressen ikke velkommen inden for murene. Det var heller ikke muligt at rette henvendelse til den danske kvinde.
Ifølge en anonym kilde, der arbejder i fængslet, er kvinden i øjeblikket den eneste kvindelige indsatte. Det betyder, at hun er alene i en delecelle. I cellen har hun sin egen seng, men må nøjes med fællesbad og -toilet.
Fængslet ligger i en af de mere attraktive bydele i hovedstaden Pretoria. Ifølge en betjent på stedet, så afspejler det også typerne af indsatte på stedet.
Det er i øvrigt samme politistation, sprinteren Oscar Pistorius tilbragte tid i, mens han ventede på dommen for mordet på sin kæreste.
