Andreas Mogensen bremser fra 28.000 kilometer i timen og lander i havet
Kommunikation afbrydes, når rumfartøj møder Jordens atmosfære og bremser fra 28.000 til 500 kilometer i timen.
Kommunikation afbrydes, når rumfartøj møder Jordens atmosfære og bremser fra 28.000 til 500 kilometer i timen.
Et halvt års ophold på Den Internationale Rumstation lakker mod enden for den danske astronaut Andreas Mogensen og tre andre kolleger.
Mandag klokken 14 sætter de sig til rette i rumskibet Crew Dragon Endurance, der skal bringe dem tilbage til Jorden.
Omkring klokken 16 sker afkoblingen mellem fartøjet og rumstationen
Rejsen er estimeret til at tage omkring 18 timer, og hvis alt går efter planen, lander astronauterne et sted ud for Floridas kyst tirsdag formiddag.
Det mest kritiske tidspunkt på rejsen tilbage til Jorden er landingen, forklarer rumfartsekspert Per Lundahl Thomsen, DTU Space.
- Når man er sikker på, at vejret på landingsstedet er, som det skal være, begynder man selve nedbremsningen af Crew Dragon Endurance.
- Den skal ned gennem Jordens atmosfære og bremser med 28.000 kilometer i timen til 560 kilometer i timen, forklarer han.
Der sker ifølge rumfartseksperten en enorm varmeudvikling, når rumfartøjet skal igennem atmosfæren.
- Kaklerne på undersiden af fartøjet bliver op til 2000 grader varme, forklarer Per Lundahl Thomsen.
Varmen er så massiv, at kommunikationen mellem astronauterne og kontrolcenteret i Florida også afbrydes.
Når Crew Dragon Endurance er nede på cirka fem kilometers højde, udløses to bremseskærme for at stabilisere fartøjet.
I cirka halvanden kilometers højde udløses fire hovedskærme, som skal sørge for, at rumskibet lander på havets overflade med en fart på cirka 25 kilometer i timen.
Alt er som udgangspunkt automatisk styret, forklarer Per Lundahl Thomsen.
- Det hele er forprogrammeret og foregår automatisk. Som pilot er det Andreas Mogensens opgave at overvåge, at alting foregår, som det skal.
- Kun hvis der er afgivelser, skal han gribe ind. Og så har man en masse backup-systemer, der kan slås til, hvis det bliver nødvendigt.
Når fartøjet er blevet samlet op, vil astronauterne igen møde Jordens tyngdekraft. Og det kan blive en ret voldsom oplevelse, forklarer rumfartseksperten.
- Astronauterne får hjælp til at komme ud, for de har været vægtløse i et halvt år, og deres balancenerve fungerer ikke helt, som den skal.
- Man risikerer at blive svimmel og måske falde. Så derfor bliver astronauterne samlet op og anbragt på en båre, og derefter skal de gennemgå en række medicinske tjek, siger Per Lundahl Thomsen.
/ritzau/