Godmorgen! To lækkede samtaler udstiller Donald Trumps særlige udsending. Men først dagens andre vigtige overskrifter.

Få overblikket hver morgen

Hver morgen samler vi dagens tophistorier – og giver perspektiv på den vigtigste i nyhedsbrevet »Dagens overblik«.

Tophistorier 

  1. Notat fra NSK advarer: Kriminelle mistænkes for at udnytte bosteder til terrorstøtte.

  2. Henrik Sass fik medlemmer til at flygte. Nu vil direktør Søren Pind rydde op hos brancheforeningen Aktive Ejere.

  3. Hans far kom hertil som gæstearbejder fra Tyrkiet. Nu har Serdal Benli væltet 112 års socialdemokratisk styre i Gladsaxe.

  4. Der hersker en misforståelse om feber i befolkningen, mener professor Christian Kanstrup Holm – den kan nemlig også have en positiv effekt.

  5. Hun blev landskendt som »Dildo-Jill« i »Big Brother«. Nu er hun tilbage på skærmen som kærlighedsterapeut i nyt tv-program.

Dagens vigtige: Lækkede samtaler udstiller Steve Witkoff

Trumps særlige udsending, Steve Witkoff (th.), har mødtes flere gange med Putins særlige udsending, Kirill Dmitrijev.
Trumps særlige udsending, Steve Witkoff (th.), har mødtes flere gange med Putins særlige udsending, Kirill Dmitrijev. Foto: Vyacheslav Prokofyev/Reuters/Ritzau Scanpix

To lækkede telefonopkald er det seneste døgn gået verden rundt.

I en lækket samtale fra 14. oktober kan man tilsyneladende høre Donald Trumps særlige udsending, Steve Witkoff, give råd til Vladimir Putins øverste udenrigspolitiske rådgiver, Jurij Usjakov, om, hvordan Putin bør forhandle med Trump.

Eksempelvis ved at rose den amerikanske præsident for våbenhvilen i Gaza.

Siden blev endnu et telefonopkald lækket. Denne gang en samtale mellem Usjakov og Putins særlige udsending, Kirill Dmitrijev, 29. oktober.

Her aftaler de to tilsyneladende, at Dmitrijev uformelt skal sende en liste til Witkoff med Ruslands maksimalistiske krav til en fredsaftale til amerikanerne.

Dmitrijev siger blandt andet, at han ikke tror på, at amerikanerne kommer til at lave en fredsplan, der indeholder alle de russiske krav, men at det amerikanske udkast »i det mindste vil være så tæt på den (russiske plan, red.) som muligt«.

Dele af det republikanske parti kræver nu, at Witkoff bliver fyret på baggrund af de lækkede samtaler.

»Det ser virkeligt skidt ud for Witkoff, når man ser, hvordan han lefler for russerne,« siger Berlingskes Rusland-korrespondent, Emil Rottbøll.

»Men det kan jo også bortforklares som forhandlingstaktik, som Trump allerede har gjort.«

Uden at have læst udskrifterne af samtalerne affejede Trump nemlig Bloombergs afsløring som »en meget almindelig form for forhandling«.

At dømme efter Trumps reaktion er det altså stadig Witkoff, der nyder hans tillid, som Berlingskes korrespondenter Emil Rottbøll og Simon Kruse uddyber i denne analyse.

Du kan følge udviklingen i vores Ukraine-blog.

Dagens Pilestræde

Trumps lækkede 28-punkts fredsplan vakte ramaskrig i Ukraine og Europa.

Ukrainske myndigheder melder nu om en ny fredsaftale mellem Kyiv og USA, som i går landede i russiske hænder. Er der udsigt til reelle fremskridt? Eller har amerikanerne startet en lavine, der ikke kan ende i fred? 

Dagens gæst er Simon Kruse, sikkerhedspolitisk korrespondent.

Lyt med her.

Pilestræde

Det vakte ramaskrig i både Ukraine og Europa, da Trumps 28-punkts fredsplan blev lækket.  Ukrainske myndigheder siger nu, at Kyiv og USA har opnået en fælles forståelse omkring et nyt udkast til en fredsaftale, som i går landede i russiske hænder.  Spørgsmålet er, om der er udsigt til reelle fremskridt? Eller om amerikanerne har startet en lavine, som ikke vil kunne munde ud i fred?  Gæst: Simon Kruse, Berlingskes sikkerhedspolitiske korrespondent  Vært: Julie Lindhardt Høimark 

Fik du læst?

God dag!