Godmorgen! Konflikten mellem Donald Trump og Californien spidser til. Men først dagens andre vigtige overskrifter.
Tophistorier
Kinas militær på vej til Arktis: Gør sig klar til at undergrave Danmark.
Liberal Alliance undrer sig over K-formand Mona Juuls »lidt komiske interview« om muligheden for at gøre Mette Frederiksen til statsminister.
Greta Thunbergs »selfie yacht« bordet af israelske kommandoer på vej til Gaza.
Skatteminister Rasmus Stoklund langer ud efter Berlingske efter artikel: Top-topskatten virker, siger han.
Det legendariske metalband Iron Maiden kan stadig efter 50 år i showbusiness – mandag aften blæste de hjernen ud på 16.000 mennesker i Royal Arena, skriver Berlingskes anmelder.
Dagens vigtige: Konflikt mellem Trump og Californien eskalerer

Konflikten mellem USAs præsident, Donald Trump, og delstaten Californien er eskaleret over de seneste dage.
I Los Angeles har der i flere dage været voldsomme protester mod immigrationsmyndighederne.
Det førte først til, at Trump beordrede Nationalgarden til at blive indsat i byen – uden tilladelse fra Californiens demokratiske guvernør, Gavin Newsom.
Mandag eskalerede det yderligere. Først da Californien valgte at sagsøge Trump, fordi staten mener, at ordren om Nationalgarden er ulovlig.
Og yderligere igen mandag aften dansk tid, da USAs forsvarsministerium bekræftede, at de sender omtrent 700 marinesoldater til Los Angeles.
Selvom marinesoldaterne ikke må foretage arrestationer, er det en unødvendig eskalering af situationen fra Trump-administrationens side, siger Berlingskes USA-korrespondent, Jacob Heinel Jensen:
»Det er symbolik fra Trump-administrationen. Trump vil vise styrke over for demonstranterne – og endnu mere over for det venstreorienterede USA.«
Jacob Heinel Jensen vurderer, at »situationen kan komme helt ud af kontrol, hvis der ikke snart er nogle, der stopper konfliktoptrapningen«.
»Det er, som om Trump er ved at skrive manuskriptet til en actionfilm, som præsidenten tror er baseret på virkelige hændelser. Men spørgsmålet er bare, om det er det – for selvom optøjer kan være voldsomme, virker det til, at Trump skyder gråspurve med kanoner,« lyder det fra korrespondenten.
Det ser dog ikke ud til, at konflikten stopper foreløbig.
Natten til tirsdag har Trump indsat yderligere 2000 soldater fra Nationalgarden til at håndtere demonstrationerne i Los Angeles.
Dagens Pilestræde
Uden opbakning fra Venstre og Moderaterne er der stadig langt til regeringsmagten for blå blok.
Så hvad skal »blå samling« føre til? Er splittelsen i blå blok blevet mindre – eller handler det mest af alt om at sende et signal? Og vil »blå samling« bestå, hvis Mette Frederiksen pludselig lokker med ministerposter?
Gæster: Sólbjørg Jakobsen, folketingsmedlem (LA), og Bent Winther, politisk kommentator på Berlingske.
Jacob Rosenkrands er vært.
Fik du læst?
Overklassen | Socialdemokratiets Frederik Vad går til angreb på velhavende danskere, der selvpensionerer sig for egne penge.
Forældre | Unge mænd mangler fortrolige, og det kan have vidtrækkende konsekvenser, mener mandeforsker.
Penge | Så mange millioner skal du have for at købe hus i hovedstaden.
God dag!




