Jonas Vingegaard vinder Vuelta a España – men frarøves sejrsceremoni: »Det skuffer mig virkelig«

Her er alt, du skal vide, for at komme i gang med dagen.

Jonas Vingegaard satte to streger under sin sejr i Vueltaen, da han krydsede målstregen og vandt løbets andensidste etape. Den sidste målstreg nåede ingen over. Foto: Oscar Del Pozo/AFP/Ritzau Scanpix

Godmorgen! Som den første dansker nogensinde vandt Jonas Vingegaard søndag cykelløbet Vuelta a España. Ingen af rytterne nåede dog over den officielle målstreg i løbets sidste etape. Men først dagens andre vigtige overskrifter.

Tophistorier 

  1.  To direktører i et stort, dansk firma er under mistanke for med åbne øjne at have brudt sanktionerne mod handel med Rusland: Blev aflyttet af politiet i månedsvis.

  2. Droner revolutionerer ikke kun krigen i Ukraine. De kan også blive et billigt, simpelt og effektfuldt våben i hænderne på terrorister. Men hvordan beskytter vi strøg, havne og lufthavne – og Zelenskyjs liv?

  3. Siden valget i februar er Merz løbet ind i det ene problem efter det andet. Men ved vigtigt valg søndag belønnede tyskerne hans parti generøst.

  4. Forsker har fravalgt diætsodavand som følge af sin egen forskning. Sødestoffer ser ud til at påvirke hjernen negativt.

  5. Det kunne lyde som en scene fra en film. Lydoptagelse afslører Putin og Xi i fortrolig samtale om »udødelighed«.

Dagens vigtige: Jonas Vingegaard vinder Vuelta a España – men frarøves sejrsceremoni: »Det skuffer mig virkelig«

Jonas Vingegaard ses her på den sidste etape i Vueltaens røde førertrøje. Foto: Javier Lizon/EPA/Ritzau Scanpix

Cykelløbet Vuelta a España plejer at kulminere med en sejrsceremoni foran Cibeles-springvandet i Madrid.

Men sådan gik det ikke søndag.

For første gang nogensinde har en dansker vundet det spanske cykelløb, men 56 kilometer før målstregen måtte Jonas Vingegaard stige af cyklen ligesom de øvrige ryttere.

Etapen blev aflyst, og champagneflaskerne pakket væk.

Propalæstentiske demonstranter hærgede området omkring målstregen i Madrid, og politiet måtte bruge tåregas, selvom ruten var afkortet og 1.500 ekstra politibetjente kaldt ind for at holde ro og orden.

I stedet var der kaos, og det kostede Jonas Vingegaard den sejrsceremoni, han ellers havde knoklet sig til.

En tavs Jonas Vingegaard undgik journalisterne og tog sig et bad efter den noget antiklimatiske sejrsetape, der kom til at handle om alt andet end hans sejr.

I stedet gik direktøren for Vingegaards cykelhold, Richard Plugge, hen til TV 2 Sports mikrofon og udtrykte sin frustration over sammenblandingen af sport og politik.

Et par timer senere stemte Jonas Vingegaard i.

»Det er ærgerligt, at et sådant øjeblik, der ville stå for altid, blev taget fra os. Det skuffer mig virkelig. Jeg havde glædet mig til at fejre den samlede sejr med mit hold og fansene. Alle har ret til at protestere, men ikke på en måde, der påvirker eller bringer vores løb i fare,« sagde Vingegaard til Visma-holdets egne kanaler.

Tidligere samme dag var Spaniens premierminister, Pedro Sánchez, ellers ude at rose netop de propalæstinensiske demonstranter, der flere gange har spoleret dele af cykelløbet.

Sánchez sagde på en forsamling i Malaga, at »Spanien stråler i dag som et forbillede og kilde til stolthed«, fordi demonstranterne i hans optik forsvarede menneskerettighederne.

Stoltheden var svær at spore hos Madrids borgmester, José Luis Martinez-Almeida, som på det sociale medie X skrev:

»Volden har sejret over sporten, og jeg holder premierministeren ansvarlig.«

På en parkeringsplads blev Jonas Vingegaard sent søndag fejret i en improviseret ceremoni foran Visma-holdets bus. Danske Mads Pedersen vandt løbets sprinttrøje.

Dagens Pilestræde

Borgerlige studerende på Københavns Universitet føler sig ekskluderet. De oplever skældsord og mobning i et studiemiljø, hvor den politiske konsensus ofte peger til venstre. 

En ny måling viser, at 40 procent af politiske minoriteter føler sig udenfor. Er der tale om undertrykkelse, eller har de borgerlige selv et ansvar for at insistere på debatten?

Dagens gæst er Josefine Paaske, formand for Konservative Studerende.

Lyt med her.

Pilestræde

At være borgerlig studerende på Københavns Universitet kan være ensomt. Flere fortæller om skældsord, mobning og endda hærværk – og i en ny inklusionsmåling svarer 40 procent af politiske minoriteter, at de føler sig ekskluderet fra studiemiljøet. Men hvad vil det egentlig sige at være ”ond og borgerlig” i et universitetsmiljø, hvor den politiske konsensus ofte peger til venstre? Er der reelt tale om undertrykkelse – eller også et ansvar hos de borgerlige selv for at insistere på samtalen? Gæst: Josefine Paaske, kandidatstuderende på Statskundskab, KU, medlem af VU og formand for Konservative Studerende på KU Vært: Anne Sofie Allarp

Fik du læst?

God dag!