Godmorgen! I dag er »Den sorte svane« tilbage med to nye afsnit. Men først dagens andre vigtige overskrifter.

Få overblikket hver morgen

Hver morgen samler vi dagens tophistorier – og giver perspektiv på den vigtigste i nyhedsbrevet »Dagens overblik«.

Tophistorier 

  1. Regeringen har strammet reglerne, men ikke ét bandemedlem har mistet statsborgerskabet.

  2. 21 kommuner vil forvise amerikanske techgiganter fra klasselokalerne - men mangler 25 millioner kroner.

  3. Københavns vagthund kritiserer nøl i sager om børn, der bliver syge af at gå i skole.

  4. Trump er i gang med at gøre sin store fjende i Los Angeles endnu mere kendt, vurderer USA-korrespondent.

  5. S-ordfører retter skarp kritik mod Morten Messerschmidt, som i december opfordrede til at sende færre penge til Ukraine og lade USA føre forhandlingerne.

Dagens vigtige: »Den sorte svane« er tilbage

»Den sorte svane« udkommer onsdag med to nye afsnit.
»Den sorte svane« udkommer onsdag med to nye afsnit. TV 2

I dag udkommer to splinternye afsnit i TV 2s »Den sorte svane«.

Det er godt et år siden, dokumentarserien i fem afsnit væltede Danmark og afdækkede lyssky samarbejder mellem den kriminelle underverden og det etablerede samfund.

Men historien er ikke slut. De nye afsnit kredser om muldvarpen Amira Smajics rolle som meddeler for politiet.

»Efter en lang løbebane i den kriminelle underverden blev Amira Smajic meddeler for politiet. Men det viser sig, at hendes fokus ikke alene har været på kriminelle aktiviteter. Hun har også fodret politiet med følsomme oplysninger fra frie medier – med politiets accept og tilskyndelse,« skriver TV 2 i programomtalen til afsnit 6.

Berlingske har tidligere afdækket, hvordan Amira Smajic var agent for politiet helt tilbage fra 2019.

Her indberettede hun alt fra vold, narkohandel, drab og drabsforsøg til hvidvask og skatteunddragelse.

Selvom TV 2 kendte til muldvarpens samarbejde med politiet, fremgik det ikke at dokumentarseriens fem oprindelige afsnit.

Tirsdag skriver Berlingske, at Smajic i 2022 blev betalt af Politiets Efterretningstjeneste (PET) for at indsamle oplysninger om en af landets førende terroreksperter, Tore Refslund Hamming, for at kortlægge hans netværk, adfærd og kontakt til blandt andre danske journalister.

Også flere journalister var ifølge Berlingskes dokumentation genstand for interesse, uden at det af materialet fremgår klart hvorfor.

Tore Refslund Hamming bekræfter over for Berlingske, at han har haft en række møder med Amira Smajic tilbage i 2022. Han oplyser dog videre, at flere af de oplysninger, som hun angiveligt ifølge materialet videregav til PET eller NSK, ikke er sande.

Amira Smajic selv afviser at stille op til interview, men bekræfter skriftligt, at hun i en årrække arbejdede som meddeler for NSK og PET.

De to nye afsnit af »Den sorte svane« er tilgængelige på TV 2 Play onsdag fra klokken 6. De vises på TV 2 klokken 20 i aften.

Dagens Pilestræde

DR-serien »Prinsesse i Alanya« har fået gammel-feministen Karen West til tasterne. Hun mener, vi har kastreret den danske mand og smidt ham under bussen for så at tage til Tyrkiet for at finde en rigtig mand.

Men er de unge pigers valg af en tyrker reelt et produkt af udviklingen mellem kønnene i Danmark?

Dagens gæst er Karen West, feminist og uddannet jordemoder. Anne Sofie Allarp er vært.

Lyt med her.

Fik du læst?

  • Mænd | Unge mænd mangler fortrolige – førende mandeforsker kommer med opråb til forældrene.

  • Optøjer | Trumps beslutning om at indsætte soldater i Los Angeles vækker undren blandt tidligere topfolk i USAs militær.

  • »Trauma dumping« | For rullende kameraer deles det svære, der engang var privat. Det er positivt, mener eksperter - men pas på.

God dag!