Godmorgen! Der er indgået en våbenhvileaftale på 10 dage mellem Israel og Libanon, som også kan få afgørende betydning for USA og Iran. Men først dagens andre vigtige overskrifter.
Tophistorier
Internt i Venstre kører spekulationer om ny regering med Socialdemokratiet: Ledelsesrokade giver hint om fremtiden.
Europa er ved at glemme sin moderne arv, advarer stjernefilosof Lea Ypi – og fremhæver Danmark som grelt eksempel.
Kiranan Luxmy droppede universitetet og lærte alt på YouTube. Nu er han havnet på Forbes' prestigefyldte liste over unge talenter.
For 14 dage siden var han stensikker. Nu har professor ændret mening om Trumps NATO-exit.
Vedvarende energi er en af menneskehedens »største tåbeligheder« og en trussel mod miljøet, mener den amerikanske forretningsmand Steve Forbes.
Dagens vigtige: Våbenhvileaftale i Mellemøsten

I aftes klokken 23 dansk tid blev der taget hul på en 10 dage lang våbenhvile mellem Israel og Libanon.
Det annoncerede den amerikanske præsident, Donald Trump, efter en telefonsamtale med både den libanesiske præsident, Joseph Aoun, og Israels premierminister, Benjamin Netanyahu.
»De har aftalt, at de for at opnå fred mellem de to lande vil indgå en 10 dages våbenhvile,« skrev USAs præsident på sit eget sociale medie Truth Social kort tid efter telefonsamtalen.
Nu er begge ledere inviteret til møde i Det Hvide Hus i næste uge.
Og det er ikke helt tilfældigt, at det var netop Donald Trump, der annoncerede aftalen, lyder analysen fra Berlingskes korrespondent i Mellemøsten Gunnar Willum.
For aftalen kan hjælpe USAs forhandlinger med Iran.
Iran har ifølge Gunnar Willum krævet en våbenhvileaftale mellem Libanon og Israel som en betingelse for at fortsætte forhandlingerne med USA.
»Den amerikanske præsident har lagt pres på Netanyahu for at indgå våbenhvilen. For det er ingen hemmelighed, at Israel helst ville have fortsat offensiven mod Hizbollah. Og mod Iran for den sags skyld,« siger Gunnar Willum.
Berlingskes internationale analytiker Kristian Mouritzen peger også på, at våbenhvileaftalen kan være et første skridt på vejen til en aftale mellem Iran og USA.
»Hvis våbenhvilen bliver til noget, betyder det en masse for libaneserne og for israelerne, men det betyder også, at Trump kan gå videre i forhandlingerne med Iran,« siger han.
Men det er stadig for tidligt at ånde lettet op, for der er stadig mange ubekendte ved aftalen.
Kristian Mouritzen nævner, at det bedste udfald, er, hvis der kommer en »gigantisk aftale med Iran«, der også normaliserer forbindelserne til de omkringliggende lande.
»Hvis det lykkes, og de nedtrapper støtten til terrorgrupperne i regionen, så er der en grobund for, at man kan få det, som man har håbet på i 50 år, men vi er meget langt fra endnu,« siger analytikeren.
Dagens Pilestræde
Artemis II-månemissionen er en generationshistorie og en nødvendig modvægt til den »metakrise«, vi befinder os i. »Vi har som civilisation brug for at bygge noget stort,« lyder det fra en af dagens gæster – en katedral, der kan opløfte os.
Rejsen tilbage til Månen med Artemis II tilbyder netop dette. Dagens gæster er fortællende journalist Andreas Thorsen og kulturjournalist og anmelder Kristian Lindberg.
Fik du læst?
Flybrændstof | Uroen i og omkring Iran skaber usikkerhed om flybrændstof i Europa. Det får nu EU til at arbejde på en plan efter de europæiske lufthavnes advarsel om »systemisk« mangel.
Toldkaos | Store mængder varer, herunder vigtige medicinske produkter, sidder fast og kan ikke komme videre fra Københavns Lufthavn.
Sundhedstrend | Det vrimler med myter om stabilt blodsukker, siger forsker Henning Beck-Nielsen. Nu fremhæver han fire ting, han ville ønske, at alle vidste.
God dag!





