Vestwood solgt til amerikanske Jeld-Wen

Den amerikanske dør- og vinduesgigant Jeld-Wen løb af med Løgstørvirksomheden Vestwood i milliardhandel.

Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Løgstør-virksomheden Vestwood, der er Europas største producent af døre, blev i går solgt til den amerikanske Jeld-Wen - en af verdens førende producenter af vinduer og døre med 20.000 medarbejdere i 20 lande.

Prisen er hemmelig, men værdien af Vestwood har i dagspressen været anslået til omkring fire milliarder kr.

Sælgerne er de to danske kapitalfonde Axcel og Polaris samt schweiziske LODH Private Equity.

De købte for godt tre år siden Vestwood af fondsbørsen for knap 1,7 milliarder kr., og siden er omsætningen næsten fordoblet til cirka tre milliarder kr. om året - blandt andet gennem opkøb af virksomheder i Tyskland og Østrig.

Jeld-Wen støtter VestWoods nuværende strategi, der fokuserer på at skabe både organisk vækst og vækst gennem opkøb - blandt andet i Central- og Østeuropa. Det er hensigten, at Vestwood fortsat skal operere selvstændigt fra hovedkontoret i Løgstør, og direktionen fortsætter med adm. direktør Asbjørn Berge i spidsen.

»Vi er meget glade for at have fundet en industriel køber, som sammen med Vest-Wood vil skabe en global virksomhed med en førende markedsposition på verdensplan,« siger Axcels adm. direktør Christian Frigast.