Topprofessor: Lars Rebiens ønske om et dansk atomkrafteventyr er urealistisk – og meget dyrt

Novo Nordisk Fondens formand, Lars Rebien Sørensen, kom for nylig med en analyse af Danmarks klimapolitik. En analyse, der på flere punkter er mangelfuld, lader Brian Vad Mathiesen, professor i energiplanlægning, forstå.

Brian Vad Mathiesen, professor i energiplanlægning ved Aalborg Universitet, mener ikke, der er grundlag for at fokusere på atomkraft i Danmark, hvis man skal nå i mål med klimamålene i tide. Kim Frost/Ritzau Scanpix

Novo Nordisk Fondens formand, Lars Rebien Sørensen, er stemplet ind i den danske klimadebat med det, han selv har kaldt kontroversielle budskaber.

Så kontroversielle, at en af landets førende eksperter på området nu går i rette med formanden for Danmarks ubestridt største fond.