Der har fra årets begyndelse været en bemærkelsesværdig travlhed på markedet for sommerhuse, selv om Danmark har været ramt af sne og frostgrader.
I januar blev der foretaget 613 sommerhushandler på landsplan, hvilket er ni procent mere end i samme måned sidste år.
Det viser en ny opgørelse fra Boligsiden, som er blevet offentliggjort torsdag morgen.
- Det (aktiviteten, red.) understreger, at sommerhussæsonen ikke længere kun hører foråret og sommeren til. Danskerne søger i stigende grad efter sommerhus hele året, siger Birgit Daetz, der er boligøkonom hos Boligsiden.
Antallet af handler i årets første måned overgås kun af januar i 2022 og af rekordåret 2021. I sidstnævnte blev 1186 sommerhuse solgt, det vil sige næsten dobbelt så mange som i år.
Den langt højere aktivitet i 2021 fandt sted under coronaperioden, hvor behovet for boligkøb pludselig steg kraftigt.
Blandt de kommuner, hvor der typisk handles flest sommerhuse, er det især Ringkøbing-Skjern og Odsherred, der har lagt sig i front med de største stigninger i salget af sommerhuse.
Her er der solgt henholdsvis 59 og 34 procent flere sommerhuse i januar i år end i samme måned i 2025.
Boligsiden har noteret sig, at den høje aktivitet gør sig gældende på tværs af boligtyper.
Der blev eksempelvis solgt 1677 ejerlejligheder i januar, hvilket er en stigning på fire procent. Det er det næsthøjeste niveau for en januar måned i Boligsidens statistik.
- Ejerlejlighederne fortsætter i deres helt eget tempo, og trods markante prisstigninger er der fortsat mange købere, der lykkes med at realisere drømmen om egen lejlighed. Det gælder især i storbyerne, siger Birgit Daetz.
København står for 516 af lejlighedshandlerne i januar, mens der blev solgt 228 af slagsen i Aarhus.
I Aarhus er det blot et salg fra januarrekorden, der blev sat tilbage i 2021.
/ritzau/
