Shoppelystne kvinder trækker Boozt-salget op
Boozt øgede salget med næsten 10 procent i sin største kategori, modetøj til kvinder, i andet kvartal.

Boozt øgede salget med næsten 10 procent i sin største kategori, modetøj til kvinder, i andet kvartal.

Onlinevirksomheden Boozt med hovedsæde i København øgede salget med næsten 13 procent i andet kvartal.
Det viser regnskab, der er offentliggjort fredag.
Salget i den største varekategori, modetøj til kvinder, steg med 10 procent i kvartalet efter flere kvartaler med nedadgående tendens.
- En nøglefaktor var den øgede kundeaktivitet blandt kvinder, som drev vækstaccelerationen inden for modetøj til kvinder og varegrupper, der ikke relaterer sig til mode, hedder det i pressemeddelelsen om regnskabet.
De positive resultater betyder, at man planlægger at sætte endnu flere varer på hylderne i det igangværende kvartal med det formål at sætte yderligere skub i salget.
Samlet set omsatte selskabet, der både driver Boozt.com og outletvirksomheden Booztlet, for 2,06 milliarder svenske kroner i kvartalet.
Driftsoverskuddet faldt dog en smule fra 105 millioner svenske kroner til 94 millioner.
Boozt er børsnoteret på børserne i både København og Stockholm. Indtil sidste år havde selskabet hovedkvarter i Malmø, men er siden flyttet til Kalvebod Brygge i København.
Boozt ledes af administrerende direktør Hermann Haraldsson, der tidligere var direktør for fodboldklubben Brøndby IF.
Selskabet forventer en omsætningsvækst på mellem 7 og 11 procent i år.
RITZAU