Renterne stiger – så meget dyrere er det blevet for køberne i de enkelte kommuner

Det er blevet meget dyrere at finansiere et gennemsnitligt hus i alle landets kommuner over det seneste år. Dels er renten steget brat siden bunden på 0,5 procent, dels er priserne ufortrødent fortsat opad. Det har blandt andet den effekt, at fraflytningen fra København nu er større end tilflytningen.

De stigende renter har i gennemsnit gjort det en femtedel dyrere at finansiere et hus i Danmark. Arkivfoto: Tobias Kobborg Tobias Kobborg

Boligkøberne rammes lige nu af en hård kombination af stigende renter og stigende priser. Også selvom konflikten i Ukraine måtte få renterne til at flytte sig lidt.

En førende boligøkonom kalder det ligefrem en »giftig cocktail«, og den har gjort det væsentligt dyrere at finansiere købet af et hus.