Planer om 20 Legoland-parker globalt

Børsaktuelle Merlin Entertainments ser mulighed for så meget som 20 Legoland-parker verden over. Det kommer dog til at kræve lokale medinvestorer og tage en del år.

Præcis som Lego har Legoland oplevet stærk vækst og fremgang siden krisen i 2005, hvor Legoland blev en del af Merlin Entertainments.

Merlin har siden ekspanderet markant og er i dag verdens næststørste operatør af forlystelsesattraktioner, kun overgået af Walt Disney. Selskabet, som Lego-familien Kirk Kristiansen ejer godt en tredjedel af, går nu på børsen i London. Og der er lagt op til yderligere voldsom ekspansion.

»Vi har identificeret 20 steder, hvor der er mulighed for et Legoland. Vi regner med at åbne en ny Legoland-park cirka hvert tredje år, og på sigt kan der komme tre i Kina og flere i Nordamerika,« fortæller Nick Varney, adm. direktør for Merlin Entertainments.

Udover de eksisterende seks Legoland-parker er der planer for Dubai, Japan og Sydkorea. Men nogle af parkerne bliver med lokale medinvestorer som i Dubai, da det kun er få steder, hvor Merlin kan få det krævede afkast på 20 procent ved selv at opføre parkerne fra bunden.

De to seneste Legoland-parker i Florida og Malaysia har levet op til de hårde afkastskrav fra ledelsen, mens indtjeningen i de øvrige fire parker er fordoblet siden 2005 i takt med, at antallet af besøgende og omsætningen er steget år for år.

I 2012 havde de seks parker samlet 10,5 millioner gæster. De gav en omsætning på 308 millioner pund, svarende til godt 2,7 milliarder kroner, og overskudsgraden er imponerende. Driftsresultatet (EBITDA) udgjorde i 2012 en rund milliard kroner eller hele 37 procent af indtægterne.

Merlin Entertainments’ øvrige aktiviteter, herunder voksfigurmuseerne Madame Tussauds, giver også en god indtjening. I alt ejes 99 attraktioner, der samlet havde 54 millioner gæster i 2012. Omsætningen i hele Merlin Entertainment var sidste år på 9,9 milliarder kroner, der gav et driftsresultat (EBITDA) på 3,2 milliarder kroner. Der investeres stort i nye attraktioner hvert år, og bundlinjen landede i 2012 på 735 millioner kroner.

I år er omsætningen foreløbigt steget 11 procent inklusiv nye attraktioner, mens væksten i de eksisterende attraktioner har været på syv procent.