Sidste år fik pensionsselskabet PFA flere kunder og samtidig voksede indbetalingerne.
De samlede indbetalinger endte på 61,3 milliarder kroner. Det svarer til en vækst på 16,8 procent sammenlignet med 2023, som var det hidtidige rekordår.
Det viser PFA's årsregnskab for 2024, der er udkommet torsdag.
Indbetalingerne dækker over, hvor mange penge kunderne sender mod pensionsselskabet.
Det sker både gennem løbende indbetalinger, som er det beløb, kunderne ventes at spare op hver måned, og gennem engangsindbetalinger, der blandt andet dækker over nye kunder.
I 2024 havde PFA vækst i begge dele.
De løbende indbetalinger voksede med 9 procent, mens engangsindbetalingerne steg med 27,5 procent.
Direktør, Ole Krogh Petersen, hæfter sig ved den stigningen i indbetalingerne.
- Det skyldes en stor tilgang af nye kunder, at PFA's eksisterende virksomheds- og ogranisationskunder er succesfulde, vokser og ønsker at blive i PFA.
- Samlet set er vi meget tilfredse med vores resultater og den værdi, vi har skabt for vores kunder i 2024, siger han i regnskabet.
Sidste år steg antallet af PFA's virksomheds- og organisationskunder til 1208 mod 901 i 2023.
Det svarer til en stigning på omkring 665 millioner kroner i årlige indbetalinger.
- Vi er glade og stolte over, at så mange kunder vælger PFA som pensionsselskab. Den høje vækst i indbetalingerne og den store nettotilgang af kunder viser, at vi står stærkt i markedet med et godt samlet værditilbud til kunderne, siger Ole Krogh Petersen i regnskabet.
Også på bundlinjen er der fremgang. I 2024 havde PFA et resultat før skat og overskudsdeling med kunderne på 2,5 milliarder kroner. I 2023 lød resultatet på 1,6 milliarder kroner.
2024 var samtidig et godt investeringsår for pensionsselskabet.
En typisk kunde i PFA med 15 år til pension fik sidste år et afkast på 13,3 procent.
/ritzau/
