Nyt fra bestyrelserne

Business giver hver uge overblikket over nyt fra danske virksomheders bestyrelser. Vi følger, hvem der vælges ind i bestyrelserne i de mest betydningsfulde virksomheder, og hvem der træder ud.

Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Brødrene Hartmann A/S

John Gath er udtrådt af bestyrelsen for Brødrene Hartmann A/S, hvorefter Walther Vishof Paulsen er indtrådt.VKR Holding A/S

Erik Westfall Andersen er udtrådt af bestyrelsen for VKR Holding A/S.TV2 Zulu A/S

Nicolaj Holten-Andersen er udtrådt af bestyrelsen for TV2 Zulu A/S til fordel for Anders Kronborg.Disa Industries A/S

Lars Holmblad er i bestyrelsen for Disa Industries A/S blevet udskiftet med Lars Oest Christensen.SR Technics Denmark Hangar 6 A/S

Jørgen Worning, Poul Erik Tofte og Bjarne Moltke Hansen er udtrådt af bestyrelsen for SR Technics Denmark Hangar 6 A/S, og Erik Lund er udtrådt af direktionen. Efterfølgende er Peter Ryttergaard Sørensen, Michael John Humphreys og den nye direktør Per Borgen Hansen indtrådt i bestyrelsen.Maconomy A/S

Bent Larsen og Steen Breining Lohse er udtrådt af bestyrelsen for Maconomy A/S mens Søren Hougaard er indtrådt.Group 4 A/S

Lars Nørby Johansen er udtrådt af bestyrelsen og direktionen for Group 4 A/S til fordel for Søren Lundsberg-Nielsen.F. A. Thiele A/S

Lars Heilesen, Ken Hans Zillmer, Steffen Fokdal og Frederik Anton Thiele har forladt bestyrelsen for F. A. Thiele A/S til fordel for Peer Meisner og Paul Erik Grüning.Fåmandsforeningen LD

Lønmodtagernes Dyrtidsfond har stiftet Fåmandsforeningen LD med en ledelse bestående af Hans Ole Jensen, Bente Sorgenfrey, Tine Aurvig-Huggenberger og Svend Aage Jakobsen.Auriga Industries A/S

Søren Iversen er udtrådt af bestyrelsen for Auriga Industries A/S til fordel for Ole Steen Andersen.Ejendomsselskabet Roskilde 8-10 Aps

Ole Tolstrup Krogsgaard har stiftet Ejendomsselskabet Roskilde 8-10 Aps, hvori han også tiltræder som direktør.Coop Norden Danmark A/S

Nils Svante Nilsson er udtrådt af bestyrelsen for Coop Norden Danmark A/S, hvorefter Claes Eriksson er indtrådt.Arctic Reefers A/S

Nils Björn Jerker Nilsson, Bengt Bernhard Harald A. Berthold, Mats Olof Jansson og Torben Janholt er udtrådt af bestyrelsen for Arctic Reefers A/S, hvorefter Jørgen Poulsen Dannesboe, Torben Hjarkar Jensen Næsvang, Robert Rudolf Sjöqvist og Henrik Christensen er indtrådt.

Nordea Pension Danmark, Livsforsikringsselskab

Jukka Tapani Venäläinen og Britta Sofia Burreau er udtrådt af bestyrelsen for Nordea Pension Danmark, Livsforsikringsselskab til fordel for Hans Henrik Klestrup Hansen og Michael Rasmussen.Investeringsforeningen Alm. Brand Invest

Søren Boe Mortensen er udtrådt af bestyrelsen for Investeringsforeningen Alm. Brand Invest, hvorefter Per Viggo Hasling Frandsen er indtrådt.Sonofon A/S

Allan Koch og Jon Hoffmann er udtrådt af direktionen, mens Arve Johansen, Jan Edvard Thygesen og Per Waldemar Simonsen er udtrådt af bestyrelsen for Sonofon A/S. Morten Karlsen Sørby, Jan Edvard Thygesen, Anders Hauglie-Hanssen og Ragnar Kårhus er efterfølgende indtrådt i bestyrelsen, mens Jan Edvard Thygesen er indtrådt i direktionen.

Schulstad Brød A/S

Erik From og Håkan Ahlqvist er udtrådt af bestyrelsen for Schulstad Brød A/S.Capgemini Danmark A/S

Tim Wolff Jacobsen er i bestyrelsen for Capgemini Danmark A/S blevet udskiftet med Johannes Hendrikus Jaques.Dan Discount A/S

Peter Boris Fleggaard, Viggo Madsen Tastesen og Erik Klit er udtrådt af bestyrelsen for Dan Discount A/S til fordel for Søren Halling-Overgaard, Jens Klavsen, Henrik Ragn og Jesper Tastesen. I direktionen har Niels Sterndorff erstattet Sven Høj Jensen.Brynje A/S

Niels Kristian Agner er udtrådt af bestyrelsen for Brynje A/S, hvorefter Anders Høiris Andersen er indtrådt.NEG Micon A/S

Jørn Ankær Thomsen, Bent Erik Carlsen, Arne Pedersen, Jørgen Huno Rasmussen, Torsten Erik Rasmussen og Freddy Karlo Børre Frandsen er i bestyrelsen for NEG Micon A/S blevet udskiftet med Henrik Nørremark, Knud Andersen, Mogens Filtenborg og Jens Anders Jensen.Den Danske Presses Fællesindkøbsforening

Jørgen Ejbøl Jensen, Ulrik Merrild Nielsen, Joachim Stoltze Malling, Lars Henrik Munch og Jens Bjerregaard Stampe er udtrådt af bestyrelsen for Den Danske Presses Fællesindkøbsforening, hvorefter Tom Jørgensen, Poul Erik Winther Andersen, Merete Helene Eldrup og Ejner Lysdal er indtrådt.Rockwool A/S

Peter Voss Bredsten og Steen Ørnslund er udtrådt af bestyrelsen for Rockwool A/S, hvorefter Henrik Knudsen og Bo Rygaard Sarning er indtrådt.