Nyt drama i Roskilde Bank-sagen: Staten sagsøger død næstformand for 667 mio. kr.

Boet efter den tidligere næstformand i Roskilde Bank Niels Krüger er på grund af statens millionkrav erklæret insolvent og er derfor ude af stand til at hyre en forsvarsadvokat. Justitsministeriet har nemlig nægtet den afdøde fri proces. »Det kan ikke være rigtigt, at der ikke er nogen, der vil forsvare Niels,« siger hans enke.

Nu afdøde Niels Krüger var tidligere næstformand for bestyrelsen i Roskilde Bank. Hans bo er stævnet for 667 mio. kr., men ingen vil forsvare den afdøde. Arkivfoto: Thomas Lekfeldt

Retssagen mod den tidligere ledelse i Roskilde Bank er trukket ud i snart ti år, og de sagsøgte er begyndt at falde fra.

Bankens tidligere næstformand, Niels Krüger, er død, og tidligere bestyrelsesmedlem Peter Holm er på plejehjem med Alzheimers sygdom. Men statens oprydningsselskab, Finansiel Stabilitet, har ikke opgivet sit millionkrav mod dem af den grund.