Ny prognose: Registreringsafgift kan blive en millionudgift for staten
Brancheorganisation varsler et underskud på 800 millioner kroner i 2028 for den danske stat.
Brancheorganisation varsler et underskud på 800 millioner kroner i 2028 for den danske stat.
Fortsætter registreringsafgiften, som den er indrettet i dag, kan den allerede i 2028 ende med at blive en millionstor udgift for den danske stat.
Det viser en ny prognose fra brancheorganisationen Mobility Denmark.
- Registreringsafgiften har været en pengemaskine for staten. Nu bliver den en regning til skatteborgerne, udtaler Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark, i en pressemeddelelse.
Brancheorganisationens beregninger viser, at staten i 2028 vil opkræve 4,5 milliarder kroner i registreringsafgift, mens 5,3 milliarder kroner skal tilbagebetales i eksportgodtgørelse.
Dermed vil der være tale om et underskud på 800 millioner kroner på området, før udgifter til administration, klagesager og domstole er medregnet, fremgår det af meddelelsen.
Ifølge Mobility Denmark tilskrives den forventede udvikling et svindende marked for fossilbiler, som registreringsafgiften i sin tid blev "skabt til".