Måned for måned sætter den grønne omstilling af den danske bilpark rekorder, og det var også tilfældet i september.
Her var 73,4 procent af alle nyregistrerede biler eldrevne, og kigger man udelukkende på privatmarkedet, er andelen oppe på over 90 procent.
Det glæder Mads Rørvig, der er administrerende direktør i brancheforeningen Mobility Denmark.
- Det er ikke kun en positiv udvikling for branchen, men også en nøgle til at nedbringe CO2-udledningen i Danmark. Derfor er det naturligvis en udvikling, vi bør fastholde, siger han.
Rørvig frygter dog, at den uafklarede situation omkring bilafgifterne fra nytår kan betyde, at salget af elbiler vil gå den anden vej.
Udgangspunktet er, at elbiler fra nytår vil få pålagt højere afgifter, men der forhandles på Christiansborg om muligheden for at fortsætte den nuværende favorisering af elbilerne.
Mads Rørvig henviser til Sverige, hvor ændrede afgifter har betydet, at elbilsalget kun udgør 35 procent.
Der blev samlet set indregistreret 17.702 nye biler i september, hvoraf de 12.992 af dem var eldrevne.
Den mest populære personbil i september var Teslas Model Y, efterfulgt af Skoda Elroq og Skoda Enyaq.
Elbilsalget har i år indtil videre udgjort 66 procent af det samlede nysalg af personbiler.
Lægger man de importerede brugtbiler oven i de nye biler, nærmer det samlede antal elbiler på de danske veje sig nu en halv million, svarende til godt og vel hver syvende personbil.
Det skal sammenholdes med, at der kører omkring 1,7 millioner benzinbiler rundt i Danmark, mens der er indregistreret 600.000 dieselbiler til privat brug.
/ritzau/