Filmselskabet Paramount har mandag forhøjer sit købstilbud på produktions- og filmselskabet Warner Bros. Discovery.
Det siger unavngivne kilder med kendskab til sagen til mediet Bloomberg og nyhedsbureauet Reuters.
Hvor meget købstilbuddet er blevet forhøjet, fremgår ikke umiddelbart.
I december lød Paramounts bud på 30 dollar per aktie, mens Netflix forinden havde budt 27,75 dollar per aktie for at købe Warner Bros. Discovery.
Sidenhen har Paramount tilbudt at betale en såkaldt "ticking fee" på 0,25 dollar per aktie, der skal betales til aktionærerne, for hvert kvartal fra starten af 2027 og frem, hvor handlen ikke er blevet lukket.
Filmselskabet har desuden tilbudt at betale en regning på 2,8 milliarder dollar, som det vil koste Warner Bros. Discovery at komme ud af en aftale med Netflix.
Det beløb skal i så fald betales direkte til Netflix.
I starten af december oplyste Netflix, at selskabet havde indgået en aftale med konkurrenten Warner Bros. Discovery om at købe Warner Bros., herunder dets film- og tv-studier og streamingtjenesten HBO Max.
Få dage efter meldte Paramount, at man også var kommet med et købstilbud på Warner Bros. Discovery.
Mandagens nye bud fra Paramount forsøger ifølge en unavngiven kilde, der har talt med Reuters, at imødekomme bekymringer fra Warner Bros. om finansielle sikkerhed.
Både Warner Bros. og Paramount har over for Reuters mandag afvist at kommentere sagen, mens det ikke er lykkedes nyhedsbureauet at få kontakt til Netflix.
Det var i oktober sidste år, at Warner Bros. Discovery, der blandt andet har streamingtjenesten HBO Max og tv-kanalen CNN under sig, formelt satte sig selv til salg.
Herefter er der opstået en heftig budkrig om en af Hollywoods mest attraktive medievirksomheder, der er kendt for succeser som Harry Potter-filmene og serien Game of Thrones.
Paramount er blevet bedt om at afgive sit "bedste og endelige bud", efter at Warner Bros. tidligere på måneden afviste det bud, der inkluderede en "ticking fee" og et opsigelsesgebyr til Netflix.
Warner Bros. begrundede afslaget med, at købstilbuddet ikke var godt nok, og gav i samme omgang Paramount syv dage til at komme med et revideret tilbud.
Fristen udløber mandag den 23. februar.
/ritzau/
