Den danske rederikoncern Mærsk har indgået forlig med den tidligere medarbejder Hope Hicks, der blev udsat for seksuelle krænkelser ombord på et Mærsk-skib i 2019.

Det skriver Mærsks amerikanske datterselskab Maersk Line Limited i en pressemeddelelse.

Begge parter har ifølge meddelelsen aftalt ikke at røbe indholdet af forliget.

»Det er vigtigt, at min sag har sat større fokus på problemet med seksuelle krænkelser,« lyder det blandt andet fra Hope Hicks.

Maersk Line Limiteds topchef, William Woodhour, tager i meddelelsen skarp afstand fra, hvad Hope Hicks fortæller, at hun har været udsat for, og kalder det »uacceptabelt«.

I sagsanlægget anklagede Hope Hicks en 40 år ældre overordnet for fuldbyrdet voldtægt, da hun var under uddannelse hos Mærsk.

En anden kvinde har også anlagt sag mod Mærks i en sag om »ekstrem sexchikane, uønsket berøring og diskrimination« fra en kollega ombord, skrev DR Nyheder og ShippingWatch i juni.

Begge de to kvinders påståede oplevelser havde fundet sted på samme Mærsk-skib – »Alliance Fairfax« – i henholdsvis 2019 og 2021.

Kvinderne beskyldte også Mærsk for allerede i 2016 at være klar over, at der var problemer med sexchikane ombord. Uden at rederiet greb ind.

Sagen om krænkelser til søs begyndte for alvor at rulle, da Berlingske i fjor kunne afsløre, hvordan en 19-årig amerikansk kvinde i 2019 angiveligt blev voldtaget ombord på et af Mærsks skibe. Hændelsen blev beskrevet i anonym form i et blogindlæg og medførte, at fem søfolk fra det pågældende skib blevet fyret.

Senere stod kvinden fra blogindlægget, Hope Hicks, frem hos både DR og Shippingwatch.

I pressemeddelelsen oplyser Mærsk, at virksomheden har taget en række tiltag for at dæmme op for problemet med krænkelser til søs – både internt og i eksternt samarbejde med blandt andre fagforeninger og uddannelsesinstitutioner.

I juni viste en intern Mærsk-undersøgelse af kvinders forhold på skibe, at der er store udfordringer med chikane. Den danske virksomhed gav på det tidspunkt ikke nogle tal fra undersøgelsen, men oplyste, at undersøgelsen havde afsløret flere nye sager i et omfang, som havde overrasket virksomheden.

Mærsk varslede flere forandringer af kulturen på skibene. Blandt andet har den danske virksomhed hentet Amalie Grevsen fra TV 2 og udnævnt hende til såkaldt »ansvarlig for kulturtransformation i flåden«.

På TV 2 var hun ansat i den periode, hvor tv-stationen var igennem en omfattende kulturforandring, som blandt andet skulle gøre op med den tid, som blev beskrevet i en meget omtalt tv-dokumentar om chikane af kvinder på tv-stationen.

Undersøgelsen udløste også en række forandringer. Der blev indført en praksis, hvor de kvindelige søfarere skal afrapportere tilbage om, hvordan det er gået, når de afmønstrer et skib.

Mærsk satte også en proces i gang, hvor virksomheden vil komme til at træne ledere på skibene på en anden måde.

Den skal gøre dem i stand til at forstå, hvordan de skal håndtere episoderne – og have fuld klarhed over, hvad virksomhedens nultolerancepolitik betyder.