Elbilproducenten Tesla omsatte i 2025 for 94,8 milliarder dollar, knap 592,5 milliarder danske kroner.
Det er tre procent mindre end året før. Det viser selskabets årsregnskab, der netop er offentliggjort onsdag aften, efter at det amerikanske aktiemarked er lukket.
Selskabets overskud ender for året på 3,8 milliarder dollar.
Årsregnskabet gør også status over fjerde kvartal af virksomhedens regnskabsår, hvor overskuddet lyder på 840 millioner dollar.
Det er et fald på 61 procent sammenlignet med fjerde kvartal i 2024, hvor overskuddet lød på 2,1 milliard.
Faldet i omsætningen tilskrives i regnskabet blandt andet, at der har været et fald i leveringen af biler.
Tesla, der ledes af Elon Musk, har i 2025 produceret 1.654.667 biler, hvoraf 1.636.129 er blevet leveret. Til sammenligning blev der i 2024 leveret 1.789.226 biler.
Et lavere overskud var forventet, efter at Tesla allerede i begyndelsen af januar meldte om fald i billeverancerne, skriver AFP.
Det lyder desuden, at årsregnskabet er præget af øgede omkostninger i og med, at Elon Musk øger investeringerne i teknologi.
Det fremgår, at virksomheden 16. januar indgik en aftale om at investere to milliarder dollar i Musks virksomhed XAI.
I den forbindelse er der også indgået en rammeaftale mellem de to virksomheder, hvor fokus er på et fremtidigt samarbejde, der har til hensigt at styrke Teslas evne til at udvikle AI-produkter.
Der vil også fremover være fokus på at øge andelen af salg gennem en differentieret produktportfolio, lyder det.
Virksomheden begår sig i forvejen på forskellige områder.
Tesla lancerede blandt andet tidligere på året en ny og forbedret Model Y, samtidig med at virksomheden påbegyndte produktionen af de første modeller til en ny og mere prisvenlig bil.
De første robottaxaer, Robotaxi, blev også sendt på gaden i Austin, Texas tilbage i juni.
/ritzau/