Den Europæiske Centralbank (ECB) fastholder torsdag som ventet renten for andet rentemøde i træk.
Dermed holdes indlånsrenten på 2,0 procent, hvilket en række analytikere havde forventet efter nylige inflationstal for august.
For lidt over en uge siden offentliggjorde Eurostat nemlig foreløbige tal for inflationen i eurozonen i august, og de viste, at inflationen lå på 2,1 procent, mens kerneinflationen, der ikke medregner priser på energi og uforarbejdede råvarer, lå på 2,3 procent.
Det er tæt på målet om en inflation på 2,0 procent.
Frederik Engholm, som er chefstrateg hos Nykredit, ser derfor rentefastholdelsen som logisk.
- Med en inflation, som efterhånden ligger tæt på målsætningen, og en økonomi, som er svag, men ventes at bedres, så virker det ikke helt urimeligt, siger han i en skriftlig kommentar.
Hvad angår fremtidige renteændringer, ser analytikerne, at det kan gå flere veje i ECB.
Både Engholm og andre ser dog en mulighed for en rentesænkning senere på året.
- Banken holder kortene tæt til kroppen, når det gælder renteændringer i fremtiden. I pressemeddelelsen (fra ECB, red.) står der bare, at de vil følge data og tage stilling møde for møde, skriver Las Olsen, cheføkonom hos Danske Bank.
- Men i den opdaterede prognose, der følger med, er der måske nogle små tegn på, at renten kan blive sat yderligere ned, nemlig at de forventer en inflation på 1,7 procent i 2026 og 1,9 procent i 2027.
Nationalbanken i Danmark følger som ventet ECB og fastholder også renten på det nuværende niveau.
Det betyder, at den ledende rente - indskudsbevisrenten - fortsat er på 1,60 procent.
Nationalbanken plejer at følge trop, når der er rentenyt fra ECB. Det skyldes, at kronen som følge af fastkurspolitikken er bundet til euroen, og derfor er renterne nødt til at følges nogenlunde ad.
/ritzau/