Godeftermiddag og velkommen til eftermiddagens Business-update fra Berlingske Business.

Vi har været nyhedsbilledet rundt for at give dig et overblik over, hvad der sker i erhvervslivet og økonomien lige nu.

Der vil desuden være tre gode historier fra Berlingske Business.

God læselyst!

Tesla hæver prisen på biler igen

Tesla har flere gange de seneste måneder sat prisen på deres populære Model Y ned, men nu vælger den amerikanske bilgigant at hæve priserne igen, skriver Finans.

Hos FDM er man uforstående over for det nye tiltag, hvor Tesla nu hæver prisen med to procent svarende til 7.500 kroner.

»Det giver ingen mening. Tesla har høje lagertal, og selv om salget buldrer løs, er selskabet bagud i forhold til målsætninger for 2023-salget,« siger Ilyas Dogru, der er forbrugerøkonom i FDM, til Finans.

På trods af den nye prisstigning, forventer Ilyas Dogru dog fortsat, at prisen vil falde frem mod sommer.

Vederlaget stiger hos landets største virksomheder

Vederlaget til bestyrelsesmedlemmerne i nogle af landets største virksomheder stiger.

Finans har kortlagt vederlagene til bestyrelsesmedlemmerne i de danske C25-virksomheder, og her har ni af de 24 virksomheder valgt at hæve honoraret til medlemmerne af bestyrelsen.

Således ligger basishonoraret i bestyrelserne nu i gennemsnit på 500.677 kroner, hvor det i 2021 lå på 455.594 kroner.

I toppen af listen finder man bestyrelsesmedlemmerne hos A.P. Møller - Mærsk, der modtager 950.000 kroner om året.

Du kan se tabellen hos Finans her.

Gorrissen Federspiel henter partnere hos rival

Gorrissen Federspiel, der er et af landets største advokathuse, har ansat to nye partnere, som de har hentet hos rivalen Bech-Bruun. Det skriver Børsen.

Martin André Dittmer, der er ledende parter hos Gorrissen Federspiel, siger til avisen, at de ønsker at fylde mere på markedet for fast ejendom, hvilket de nye partnere skal være med til at realisere.

Det drejer sig om partnerne Steen Puch Holm-Larsen og Sven Frode Frølund, der skal hjælpe Gorrissen Federspiel på et marked, der har ligget mere stille end normalt de seneste år på grund af inflation og stigende renter, men Martin André Dittmer vurderer, at det er det rigtige tidspunkt at opruste.

»Strategiske tiltag skal man ofte tage, netop i perioder hvor der ikke nødvendigvis er fuld damp på alle kedler. Vi tror på, at fast ejendom som marked vil komme stærkt igen, og når det sker, skal vi havde det rigtige hold med den rigtige profil på plads,« siger han til Børsen.

Tre uundværlige fra Berlingske Business

Her er tre artikler fra Berlingske Business, som fortjener at blive læst.

A: Skat kører Wolt over

De danske skattemyndigheder har brugt seks år på at afgøre det principielle spørgsmål, om Wolts leveringsbude skal anses for at være selvstændige eller lønmodtagere. De er nu nået frem til den konklusion, at samtlige Wolts leveringsbude skal betragtes som lønmodtagere på skatteområdet. Wolt frygter nu at blive presset til at ansætte sine bude og overvejer at gå til domstolene.

Læs historien her.

B: Inflationen i EU stiger for første gang i et halvt år

Helt nye tal viser, at inflationen i eurozonen kom op på syv procent i april. Samtidig er kerneinflationen fortsat lige under seks procent, hvilket gør det sværere at få bragt inflationen ned igen. Tallene kommer få dage før Den Europæiske Centralbanks rentemøde, der finder sted på torsdag. Her er det store spørgsmål, om banken vil hæve renten med 0,25 procentpoint eller 0,5 procentpoint.

Læs historien her.

C: IBM-topchef: 7.800 interne job kan erstattes af kunstig intelligens

IBM har sat nyansættelser i bero i troen på, at kunstig intelligens over de kommende år kan erstatte i omegnen af 7.800 job hos it- og konsulentgiganten. IBMs topchef, Arvind Krishna, vurderer, at det især er de jobfunktioner, der ikke er kunderettet, der vil kunne automatiseres.

Læs historien her.

Tak fordi du læste med!