Business-update: Dansk it-stjerne overvejer at pakke millionerne og forlade Danmark

Den amerikanske kone og et af børnene har i halvanden måned måttet bo i London, fordi hun ikke kan få opholdstilladelse. 200 millioner barberes af dansk banks overskud, og den svenske regering er klar med særlån til elselskaber, så plagede kunder kan få afdragsordninger på den svulmende regning. Læs dagens Business-update.

It-stjernen David Heinemeier Hansson, som ved siden af arbejdet i Basecamp og programmeringssproget Ruby on Rails kører racerløb på højt plan (her for Porsche i Le Mans i 2016), er tæt på at give op og flytte fra Danmark igen. Arkivfoto: Bax Lindhardt/Ritzau Scanpix Bax Lindhardt

God eftermiddag og velkommen til torsdag eftermiddags Business-update fra Berlingske Business.

Læs om en dansk it-stjerne, som står klar til at lægge millioner i Danmark men nu overvejer at rejse herfra igen, fordi hans kone ikke kan få opholdstilladelse og derfor nu bor med et af de tre børn i London. Læs også, at Saxo Banks overskud i årets første seks måneder er blevet barberet med mere end 200 millioner kroner, og at den svenske regering er klar med statslån til elselskaberne, så de kan tilbyde afbetalingsordninger til økonomisk pressede kunder.

Se desuden, hvad du – muligvis – er gået glip af på Berlingske Business i dagens løb.

#1 – Dansk it-stjerne klar med millioner i Danmark – men kone og barn må ikke være her

Den danske it-stjerne David Heinemeier Hansson, som er medstifter af it-selskabet Basecamp og står bag det populære programmeringsværktøj Ruby on Rails, er ved at give op og sige farvel til Danmark igen.

I efteråret 2020 flyttede han efter 15 år i USA med sin amerikanske kone og deres tre børn tilbage til sit fødeland, men de seneste halvanden måned har hans kone og det yngste barn måttet bo i London, fordi hun ikke kan få opholdstilladelse.

»Så i næste uge er jeg i London, og det hele hænger lige nu i en tynd tråd,« siger David Heinemeier Hansson til Finans.dk.

Et brev blev sendt for sent afsted til myndighederne, så første forsøg på at få opholdstilladelse blev nulstillet. Herefter forsøgte han at få arbejdstilladelse til hustruen i David Heinemeier Hanssons eget firma.

Nu er han meget tæt på at give helt op og flytte ud af Danmark igen.

»Jeg står og vil gerne hælde millioner af skattekroner i Danmark – skal jeg tigge og bede for at få lov til det?« spørger han gennem Finans.dk.

#2 – Over 200 millioner kroner savet af Saxo Banks overskud

De første seks måneder af 2022 har været hårde for Saxo Bank.

Overskuddet er ifølge Børsen faldet fra 512 millioner kroner sidste år til nu 302 millioner, og det er administrerende direktør Kim Fournais bestemt ikke tilfreds med, selvom han ved udgangen af juni kunne mønstre rekord med 874.000 kunder på investeringsplatformen.

Han taler om »den dramatiske afslutning« på et marked, som gennem næsten ti år har været positivt.

#3 – Sverige klar med statslån til elselskaber med lidende kunder

Den svenske regering lover nu statslige lån til elselskaberne, så de lettere kan tilbyde afbetalingsordninger til de kunder, som er hårdt økonomisk presset af de eksploderende energipriser.

»Vi ønsker, at staten tilbyder lån til elselskaberne, således at de kan tilbyde afbetalingsordninger til strømkunder, der har vanskeligt ved at betale hele elregningen umiddelbart,« sagde den socialdemokratiske finansminister Mikael Damberg torsdag formiddag på en pressekonference i Stockholm.

Det skriver det norske erhvervsmedie E24.no.

Også svenskerne er hårdt ramt af de stigende priser, og Mikael Damberg tror, at de nye lån kan være på plads inden for få måneder – og »senest når novemberregningen skal betales«, som han udtrykker det.

Den svenske regering har tidligere lovet støtte på omkring 90 milliarder svenske kroner (62,6 milliarder danske) til de hårdt pressede husholdninger og virksomheder. Pengene hentes fra det statsejede Svenska kraftnäts indtægter. Svenska kraftnät driver kerneelnettet i Sverige.

Tre uundværlige fra Berlingske Business

Vi kan i dag anbefale disse tre historier fra Berlingske Business:

#A – Ny iPhone vil rive godt i dankortet: 10.000 kroner er ikke nok

Kæmpe prisstigning på de nye iPhone 14-modeller, som blev præsenteret onsdag aften. De kommer på et tidspunkt, hvor smartphonesalget verden over går ned.

Læs artiklen her

#B – Ejerlejlighedspriserne er allerede faldet med 6,3 procent i København – og det er kun lige begyndt

For anden måned i træk falder priserne på huse og ejerlejligheder på landsplan. I København, som historisk har været strømpil for udviklingen på boligmarkedet, begyndte det allerede at vende i juni. På bare tre måneder er en gennemsnitlig lejlighed på 80 kvadratmeter blevet 272.000 kroner billigere. Og det er kun begyndelsen, påpeger flere økonomer.

Læs artiklen her

#C – Dommer bremser livsnødvendigt lån til SAS: »Jeg tror ikke på, at der er så mange andre lignende låneaftaler«

På et retsmøde onsdag i New York blev der sat en tyk streg under, hvor vanskelig en økonomisk situation flyselskabet SAS står i.

Læs artiklen her

(Neden for artiklen her finder du endnu et par af dagens gode historier fra Business-redaktionen.)