Business-overblik: Slut med fradrag for skyhøje millionlønninger til topchefer

Her er de vigtigste Business-nyheder, du skal kende til, før du for alvor tager hul på dagen. Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver at læse én artikel fra morgenstunden for at være opdateret.

Topchef i Carlsberg, Cees 't Hart, fik i 2021 i alt 46,6 millioner kroner i løn og bonus, som Carlsberg kunne trække fra i skat. Fra næste år vil regeringen sige stop ved 7,5 millioner kroner. Arkivfoto: Jacob Gronholt-Pedersen/Reuters/Ritzau Scanpix Jacob Gronholt-pedersen

God morgen og velkommen til torsdagens hurtige og effektive overblik over de vigtigste erhvervshistorier.

Læs om, at landets virksomheder skriver efter flere lærlinge fra erhvervsskolerne, som skolerne slet ikke kan levere nok af, at en webshopbagmand, der er ramt af konkurskarantæne, alligevel kan sælge nye produkter, at det nu er slut med virksomheders fradrag for skyhøje millionregninger til topdirektørerne, og – først – at et stort dansk medicinalselskab får kritik for sin måde at ville rejse flere penge på.

Dansk medicinalgigant får kritik for dårligt lederskab

Medicinalselskabet Lundbeck får kritik, efter at det i sidste uge meldte ud, at selskabets aktier skal splittes i to grupper for at rejse flere penge – men uden at storaktionæren, Lundbeckfonden, mister indflydelse.

En række markante og magtfulde pensionskasser og private investorer giver ifølge Berlingske Lundbecks planer en kold skulder og kalder det et tegn på desperation og dårlig ledelse, at Lundbeck gerne vil have nye aktionærers penge, men at fonden ikke vil afgive magten over selskabet. Lundbeckfonden sidder i dag på 69 procent af aktierne.

»Det er ikke positivt, at de mener, at der kan være behov for at udstede nye aktier, og at Lundbeckfonden ikke vil opgive deres aktier og ikke vil give afkald på indflydelse. Det burde de måske bare gøre, hvis det er det, der er bedst for virksomheden,« siger Louise Jørring Gev, som er aktiechef i Akademikerpension.

Lene Skole, der er administrerende direktør i Lundbeckfonden, ser aktieopdelingen som en mulighed for at kombinere Lundbecks egne produkter med opkøb i andre firmaer.

»Lundbeck skal selv kunne udvikle produkter, men det er lige så vigtigt, at vi kan se uden for Valby og se, hvad der er ude omkring og lave tilkøb, når det er det rigtige at gøre,« siger hun.

Landets virksomheder mangler hænder – og uddannelserne leverer for få lærlinge

Landets virksomheder i byggeriet og industrien skriger på flere lærlinge fra erhvervsskolerne. Det er eksempelvis industriteknikere, murere, smede og kontorelever, som skolerne slet ikke kan levere nok af.

Det skriver Børsen.

I en analyse fra Dansk Arbejdsgiverforening (DA) fremgår det, at 60-70 procent af erhvervsskolerne må afvise virksomheder, når de efterspørger lærlinge inden for en række uddannelser. Problemet taler ind i udfordringen med mangel på arbejdskraft. Virksomhederne oplever nemlig ofte, at argumentet er, at de blot kan tage lærlinge ind, hvis de mangler hænder.

Det er dog et stærkt forsimplet argument, mener Jacob Holbraad, administrerende direktør i DA:

»Det er præcis det, virksomhederne prøver at gøre. Der bliver indgået virkelig mange lærepladsaftaler i den private sektor, og der er meget få elever i skolepraktik, eller som mangler en læreplads. Det betyder, at erhvervsskolernes hylder nu i mange tilfælde er tomme, når virksomhederne kommer og efterspørger lærlinge,« siger Jacob Holbraad til Børsen.

Slut med fradrag for skyhøje millionlønninger til topchefer

Regeringen lægger op til at indføre et fradragsloft for topchefers millionlønninger.

Et nyt lovudkast vil ifølge Finans.dk fra 2023 indføre et loft på 7,5 millioner kroner for, hvad virksomheder kan fradrage for lønudgifter til enkeltpersoner.

Lønloftet skal både omfatte direkte løn- og bonusudbetalinger, værdien af købs- og tegningsretter til aktier, pension samt værdien af blandt andet kursusudgifter, fri telefon og internetforbindelse, fri kost og logi samt firmabil. Så snart det samlet når 7,5 millioner kroner, stopper virksomhedens fradragsret.

Ifølge Finans.dk vil lovforslaget betyde, at mange af landets største virksomheder skal betale mere i skat fremover.

I 2021 havde 664 danskere en årsindkomst på mere end fem millioner kroner.

Webshopbagmand ramt af konkurskarantæne – alligevel kan han sælge nye produkter

Den bedragerisigtede webshopbagmand Sebastian Møller Gaardsøe har fået tre års konkurskarantæne for »groft uforsvarlig forretningsførelse«. Karantænen betyder, at bagmanden ikke må deltage i ledelsen af en virksomhed.

Det skriver vi her på Berlingske.

Gaardsøe er en del af en vennegruppe fra aarhusområdet, der i årevis har åbnet og lukket netbutikker på stribe, og som Berlingske har fulgt tæt. Blandt andet har Sebastian Møller Gaardsøe gennem hjemmesiden Copenhagen Lashes markedsført pakker med serum til øjenvipper og øjenbryn til 380 kroner, der ifølge Berlingskes oplysninger var købt i Kina til blot seks-syv kroner stykket.

På trods af konkurskarantænen i Danmark har webshopbagmanden oprettet en ny virksomhed under navnet Canavita, der sælger cannabisolie, og som flere danske influencere på det seneste har reklameret for.

Sebastian Møller Gaardsøe kan ufortrødent sælge nye produkter, idet virksomheden er oprettet i det tyske erhvervsregister og har hjemmeadresse i Flensborg.

Gaardsøe ønsker ikke at udtale sig om sagen til Berlingske, men han afviser, at han har placeret sit nye selskab i Tyskland for at imødekomme eller omgå den danske konkurskarantæne. Han peger på, at det i stedet handler om komplicerede regler for markedsføring og salg af cannabisolie.

Tre forhold, som investorerne bør holde øje med

Her er, hvad investeringsøkonom Per Hansen fra Nordnet holder øje med torsdag:

  • Rusland melder om tilbagetrækning. NATO mener at kunne observere flere tropper ved Ukraines grænse – investorerne bliver igen lidt nervøse. Hvad er sandt og falsk? Uroen om Ukraine kan hurtigt blusse op igen.

  • FLSmidth leverede skuffende forudsigelser om indeværende år, men ny topchef vil formentlig ikke stå i den situation, som den tidligere topchef ,Thomas Schultz, har været i, nemlig at levere skuffende regnskaber, så mon ikke ny chef i sin guidance har skabt gode muligheder for at opjustere i løbet af året?

  • SAS-aktien faldt massivt i går, efter at en analyse fra norske DNB tegnede dystre udsigter for selskabet. Risikoen for, at SAS får brug for at få tilført mere kapital, er så absolut til stede og vel rettelig 50/50. I så fald skal staterne, Danmark og Sverige, igen til lommerne, og de private investorer vil igen blive yderligere udvandet, som det er sket så mange gange før.

Det sker på markederne

Aktier – indeks og udvikling i procent

USA – lukkekurser onsdag:

  • Dow Jones: -0,16 procent

  • S&P 500: +0,09 procent

  • Nasdaq: -0,11 procent

Asien – indeks torsdag kl. 06.30:

  • Japan Nikkei: -0,83 procent

  • Hongkong Hang Seng: -0,42 procent

  • Kina CSI: +0,18 procent

Tak, fordi du læste med!