Godmorgen og velkommen tilbage til Business-overblikket! 

Danskerne skal have et bedre overblik over, hvad de betaler for deres bankprodukter, så de lettere kan se, om det kan betale sig at skifte bank.

Et nyt regeringsudspil fra erhvervsminister Morten Bødskov (S) er på vej for at få skabt større gennemsigtighed i banksektoren og dermed øge konkurrencen, skriver Finans, og det vækker ikke begejstring hos bankerne. De frygter, at det bliver dyrt og ikke ændrer noget i praksis.

Det står ikke klart, om de kommende krav kun vil gælde udvalgte produkter som boligfinansiering og investering, eller om det vil ramme bredere, men en kilde forventer, at bankerne skal lave et prisoverblik, så kunderne kan se, hvad de betaler i gebyrer og omkostninger og dermed kan forhandle om bedre priser i en anden bank.

Sideløbende er Morten Bødskov, som Finans ikke har kunnet få en kommentar fra, på vej med en præcisering af reglerne for, hvordan banker må reklamere – et længe næret ønske fra bankerne, som har holdt igen med sponsorater inden for sports- og idrætsverdenen, fordi kviklånsloven forbyder reklamer for forbrugslån og spil ved siden af hinanden.

Status på markederne

Asiatiske kurser er aflæst klokken 7.05. For Danmark og USA er det lukkekurser fra fredag.
Asiatiske kurser er aflæst klokken 7.05. For Danmark og USA er det lukkekurser fra fredag.

Dagens vigtige

Danmark kan få 120.000 færre på førtidspension – hvis vi lærer af svenskerne. Mens Danmark sender rekordmange – ikke mindst unge – på førtidspension, går det den stik modsatte vej hos naboerne på den anden side af Øresund. Nu peger eksperter på én afgørende forskel, skriver Berlingske. 7,1 procent af den danske befolkning var på førtidspension i 2024 mod kun 3,9 procent af den svenske.

**

Erhvervslivet: Konkurrenceevnen skal styrkes nu. Hvis danske virksomheder ikke kan tjene penge, er der ikke råd til politikernes valgløfter om mere velfærd. Derfor bør en forbedring af Danmarks konkurrenceevne stå allerøverst på prioriteringslisten, så den sunde økonomi bruges til at se fremad og investere i fremtiden, siger erhvervsorganisationerne Dansk Industri og Dansk Erhverv ifølge Finans.

Det bør ske ved at sænke selskabsskatten, afskaffe toptop- og mellemskatten, rydde ud i administrative byrder og sikre fremtidens arbejdsudbud.

**

Trumps medicinkrig kan få store konsekvenser for danske patienters adgang til ny medicin. Danmark er udvalgt på flere af de lister, som USA bruger til at fastsætte, hvor meget landet fremover vil betale for ny medicin. Det kan betyde højere priser for danske patienter, som samtidig kan komme til at se langt efter de nyeste lægemidler, skriver Berlingske.

**

Bankbosser afviser frygt efter boligprisers himmelflugt. Selvom priserne på ejerlejligheder i hovedstaden i 2025 steg med over 20 procent, har landets bankdirektører is i mave, skriver Børsen.

»Vi ser ikke noget, der lige gør, at bunden skulle blive slået ud af priserne,« siger ordførende direktør Lars Mørch fra Jyske Bank, som har svært ved at forestille sig tilsvarende stigninger over de næste et-to år. Nykredits koncernchef, Michael Rasmussen, er »grundlæggende strukturelt« »ikke så urolig, så længe man køber bolig for at bo i den«.

**

Fortsat vinter kan give brændemangel. Landets brændeforhandlere har oplevet op til seks gange så stort salg på grund af vinteren. »Hvis vinteren fortsætter en måned mere, så løber vi tør,« siger Thomas Kramer, ejer af Djurs Brændesalg, til TV 2.

Flere, der hidtil mest har brugt brænde som hyggevarme, bruger det nu som varmekilde, fordi fjernvarmen ikke alle steder kan følge med de markant lavere temperaturer, og hos nogle leverandører er træpiller nu ikke længere på lager.

God mandag!

Få dit »Business-overblik« hver morgen

Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver at læse overblikket i din indbakke for at være opdateret.