Godmorgen og velkommen til Business-overblikket denne onsdag morgen, hvor dagen allerede er blevet et minut kortere!
Medicinalgiganten Novo Nordisks amerikanske ærkerival, Eli Lilly, er så sikker på sin kommende vægttabspille, at det er ved at bygge et lager op til at forsyne hele verden forud for afgørende forsøgsresultater.
Selvom Novo Nordisk venter en godkendelse af sin pille allerede i år, er Eli Lillys orfoglipron ifølge flere banker så stærk, at den trods Novos forspring vil overtage markedet, der ifølge storbanken J.P. Morgan ventes at udgøre 30 procent af det samlede marked for vægttabsmedicin, skriver Finans.
Eli Lillys koncerndirektør, Patrik Jonsson, fortæller til mediet, at koncernen har forberedt produktionen i syv år, og han venter, at der vil gå »betydelig« tid, før konkurrenterne kan levere en konkurrenceduelig pille, hvis orforglipron kommer på markedet i 2026 som planlagt.
Historien bekræfter, at Novo Nordisk får massiv konkurrence de næste mange år.
Status på markederne

Dagens vigtige
Regeringen tvinges til svære prioriteringer trods nye milliarder. Det koster penge at være i stand til at forsvare sig selv. Mange penge. Og selv om der er råd nu og her, vil danskerne på et tidspunkt komme til at mærke konsekvenserne af den massive oprustning, som bliver besluttet til NATO-topmødet i Haag, siger topøkonomer til Berlingske. Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) garanterer langsigtet finansiering.
**
KFC lukker 11 danske restauranter midlertidigt. KFC (Kentucky Fried Chicken) vil lukke sine 11 danske restauranter, indtil der er fundet en ny ledelse. Det sker, efter at DR Kontant har afsløret, hvordan der fifles med datoen og printes nye holdbarhedsmærkater, hvis den ferske, optøede kylling ikke når at blive brugt inden udløbstidspunktet.
KFC Western Europe har opsagt sin aftale med den danske franchisepartner efter afsløringerne. »Vores fødevaresikkerhedsstandarder er ikke til forhandling,« siger selskabet.
**
Betalingsgigant tjente enormt på lyssky firmaer. Den europæiske betalingsgigant Worldline har i årevis gjort betalinger for milliarder mulige på lyssky internetsider som falske datingsites, prostitutionssider og ulovlige kasinoer.
Det afslører Politiken sammen med 20 internationale medier på baggrund af fortrolige dokumenter. Worldline, som står for kredittransaktioner for 500 milliarder euro om året, oprettede i 2014 en afdeling i Bruxelles for at tiltrække højrisikokunder. Selskabet siger, at dets svindelrate i dag er »lavere end gennemsnittet i branchen«.
**
Grundfos slår til i USA med nyt opkøb. Industrikoncernen Grundfos køber endnu en virksomhed på det vigtige, amerikanske vækstmarked. Det er Newterra i Pittsburgh med speciale inden for vandbehandling, med 280 ansatte og en omsætning på lidt over 700 millioner kroner, skriver Finans.
Salgsprisen er ikke oplyst. Grundfos henter 25 procent af sin omsætning i USA, og »opkøbet er det naturlige, næste skridt for at gennemføre vores ambitiøse vækstplaner i USA«, siger Inge Delobelle, chef for Grundfos' industridivision og koncerndirektør.
**
Christina Egelund vil bruge Trumps angreb på at styrke dansk forskning. En ny mand sendes til Washington, D.C. med et særligt mandat. For selvom Donald Trumps angreb på amerikanske universiteters selvstændighed bekymrer uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M), er der muligheder, Danmark skal udnytte, skriver Berlingske.
God dag!