Godmorgen og velkommen til det hurtige Business-overblik på en snart solbeskinnet torsdag morgen.

I dag runder vi blandt andet:

  • Her er varerne, der rammes af stor strejke

  • Skibsbranchen er bagefter klimamål

  • Midt i historisk gode tider sender vi rekordmange danskere ud af arbejdsmarkedet. Det er »voldsomt, at det vokser så meget«

  • BMV: Ikke flere penge til konkurstruet batterifabrik

Men vi begynder med en sag om milliardsvindel.

God læselyst, og følg med dagen igennem på Berlingske Business!

Dagens hovedhistorie

Maskeret insider stod frem på tv – nu tiltales han for milliardsvindel

En tysk skatteadvokat, der i 2018 stod frem på tv iklædt maske og sminke og under falsk navn, ender nu i retten, tiltalt for milliardsvindel.

Den 52-årige afslørede over for DR og tyske ARD, hvordan et netværk af internationale finansfolk fra London og Frankfurt sammen med nogle af verdens største banker angiveligt havde plyndret europæiske statskasser for mindst 410 milliarder kroner.

Den såkaldte insider havde en helt central placering i netværket, men han undgår ikke en retssag trods samarbejdet med tysk politi.

Til november skal han for retten i Bonn, tiltalt for medvirken til svindel med udbytteskat for 428 millioner euro (knap 3,2 milliarder kroner) mellem 2007 og 2015.

»Det var den perfekte forbrydelse. Det kastede uanede summer af sig. Vi havde det, som om vi var brudt ind i Fort Knox,« sagde han dengang til DR.

Det skriver andre medier om

1. Her er varerne, der rammes af stor strejke

Peanutbutter, chokoladebarer og amerikanske fodbolde er blandt de varer, som danskerne i den kommende tid kan få problemer med at finde i butikkerne, hvis den store, amerikanske havnestrejke trækker ud. Men også dele til vindmøller og andre komponenter kan der blive mangel på, fortæller Nicolaj Aarøe fra konsulenthuset Slinkert & Aarøe med speciale i transportbranchen til TV 2. Han sammenligner situationen med det kaos, der opstod under coronapandemien, hvor ny elektronik blev en mangelvare, fordi der manglede komponenter fra Asien. Lige nu er blandt andet tre millioner danske kaffekapsler fra Real Coffee strandet på et skib uden for New York.

2. Skibsbranchen er bagefter klimamål

Skibsbranchen halter efter klimamålene. Det konkluderes ifølge Finans i en ny rapport fra organisationen Global Maritime Forum, der følger den grønne omstilling i branchen, der anslås at stå for omkring tre procent af verdens samlede CO2-udledninger. Af 35 tiltag for at være klimaneutral i 2050 er branchen blot på rette vej mod målet med otte. »Denne rapport er forhåbentlig et wakeupcall,« lyder det i rapporten. Topchef Søren Meyer fra den danske teknologivirksomhed Zeronorth, som arbejder med klimaomstilling i skibsbranchen, konstaterer, at »der er simpelthen ikke sket noget på det her år«.

3. BMV: Ikke flere penge til konkurstruet batterifabrik

Som den første af de større investorer i den konkurstruede, svenske elbatterifabrik Northvolt melder tyske BMW nu ud, at der ikke kommer flere penge derfra til at redde fabrikken. Det skriver Bloomberg med henvisning til kilder. BMW ejer 2,8 procent, men er ikke villig til at skyde flere penge ind, selvom medstifter og topchef Peter Carlsson og den svenske erhvervsmand Harald Mix i denne uge erklærede sig klar til at bruge nye penge på at redde fabrikken i Skellefteå, der er Europas højest profilerede forsøg på at gøre sig gældende på batteriproduktion. BMW aflyste tidligere i år en ordre på to milliarder euro til Northvolt, hvilket var med til at udløse krisen.

Det skriver vi om

1. Midt i historisk gode tider sender vi rekordmange danskere ud af arbejdsmarkedet. Det er »voldsomt, at det vokser så meget«

Mere end hver tiende dansker i den arbejdsdygtige alder lever nu af offentlig forsørgelse på forskellige sygeordninger. Arbejdsgiverne ønsker færre ordninger, og det vil beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) ikke afvise kan blive tilfældet. Læs historien her.

2. Jysk tabte stort i Rusland – nu åbner butik nummer 100 i Ukraine

Mens Jysk har måttet vinke farvel til sine russiske butikker, går udviklingen strygende i Ukraine, som er blevet et vækstmarked for den danske detailkoncern. Det er både det rigtige at gøre og en god forretning, siger topchefen i Jysk. Læs historien her.

Det bør du også læse

Dyrere olie efter Irans missilangreb – men det kan blive endnu værre

Irans angreb på Israel tirsdag aften har fået både olie- og guldpriserne til at stige, men endnu ikke så meget, som det kan ske, hvis konflikten udvikler sig, og Israel angriber iranske olieinstallationer, eller Iran blokerer for skibstrafikken. Læs historien her.

Det sker på markederne

Aktier – indeks og udvikling i procent

USA – lukkekurser onsdag:

  • Dow Jones: +0,09 procent

  • S&P 500: +0,01 procent

  • Nasdaq: +0,08 procent

Asien – indeks torsdag kl. 7.15:

  • Japan Nikkei: +2,05 procent

  • Hongkong Hang Seng: -2,71 procent

  • Kina CSI Shanghai: +8,06 procent (mandag)

Tak, fordi du læste med, og rigtig god torsdag!