Godmorgen og velkommen til Business-overblikket denne 22. december, hvor dagene så langsomt igen begynder at blive længere! 

I årevis har et kviklånsfirma opkrævet ulovligt høje renter på flere hundrede procent på flere end 7.000 lån.

Det siger økonomiske og juridiske eksperter til Jyllands-Posten, som har fået indsigt i, hvordan låneselskabet Finans 247 under navnene Kassekreditten, Minifinans, Kivto, Lendomatic og Folkelånet frem til konkursen i 2023 fortsat opkrævede betydeligt højere renter end de maksimalt 35 procent i renteudgifter om året – inklusive oprettelsesgebyr, renter og andre gebyrer – som siden 1. juli 2020 har været det højest tilladte.

I materialet findes låneaftaler med årlige omkostninger i procent på op til 1.000 procent om året. Lån blev ikke indfriet efter et år, som kontrakten lød på, men kørte videre til de høje renter, uden at kunderne afdrog på gælden trods de månedlige betalinger. Det er ifølge en ekspert ulovligt.

»Det her er en sag, hvor der er mange, der berøres voldsomt. Det er tårnhøje renter, og så er det min klare vurdering, at det er en direkte overtrædelse af loven,« siger cheføkonom Morten Bruun Pedersen fra Forbrugerrådet Tænk til avisen, som forgæves har forsøgt at få et interview med de to stiftere af Finans 247.

Status på markederne

Asiatiske kurser er aflæst klokken 7.10. For Danmark og USA er det lukkekurser fra fredag.
Asiatiske kurser er aflæst klokken 7.10. For Danmark og USA er det lukkekurser fra fredag.

Dagens vigtige

I mange år vaskede han millioner af kroner hvide – nu underviser han i at bekæmpe kriminelle. Wael Diraoui levede i mange år et liv som hvidvasker i den kriminelle underverden. Nu kæmper han for at få en normal tilværelse, hvor han kan hjælpe med at mindske den kriminalitet, han i mange år selv bidrog til, skriver Berlingske.

**

Danske investorer har købt stort op i Novo Nordisk i 2025. Trods store kursfald har danske privatinvestorer købt stort op i medicinalaktien Novo Nordisk i 2025.

Hos Nordnet er 90.116 nye danske investorer blevet Novo Nordisk-aktieejere, mens Saxo Bank har oplevet en 80 procents stigning, selvom Novo-aktien i år har tabt næsten 50 procent af sin børsværdi, skriver Børsen. Seniorstrateg Sofie Manja Eger Huus fra Danske Bank hejser et advarselsflag.

**

Hver tiende vil købe julegaver på Temu. Hver tiende dansker har enten købt eller vil købe julegaver hos den kinesiske e-handelsgigant Temu, og også kinesiske Shein trækker, viser en ny undersøgelse fra Dansk Erhverv ifølge DR.

Fem procent har allerede gjort det, og andre fem procent venter at gøre det, selvom Forbrugerrådet Tænk længe har advaret om, at mange udbudte varer er »usikre, ulovlige eller farlige« og ikke overholder europæiske sikkerhedsstandarder.

**

Danske topchefers største bekymring i 2026 er geopolitik. Den geopolitiske uro skaber uforudsigelige udfordringer for danske virksomheder, fordi »spillereglerne kan ændre sig fra den ene dag til den anden«, som administrerende direktør Frank Sandeløb fra teknologivirksomheden Cardlab siger det til Finans.

I en undersøgelse fra fagorganisationen Lederne blandt 473 topchefer svarer den største gruppe på 37 procent, at geopolitiske spændinger og international ustabilitet, der påvirker forretningen, blive den største udfordring i 2026.

**

Torm-topchefs storsalg af aktier undrer. På tre dage har topchef Jacob Balslev Meldgaard fra det danske rederi Torm solgt ud af sine egne aktier for knap 16,8 millioner kroner.

Investor Jens Løgstrup kalder over for Børsen salget »lidt usædvanligt, og det undrer mig, at Jacob Meldgaard sælger nu, hvor aktiekursen har været presset«, hvorfor det ikke er »noget elegant tidspunkt at sælge den på«. Torms aktiekurs er den seneste måned faldet med knap 13 procent.

God mandag!

Få dit »Business-overblik« hver morgen

Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver at læse overblikket i din indbakke for at være opdateret.