God morgen og velkommen til torsdagens hurtige og effektive overblik over de vigtigste erhvervshistorier.
Læs om, at storbanken Nordea nu er på tilbagetog efter at have kaldt Ukraine-krigen for en hændelse, at en dansk bankdirektør sammenligner chokket ved Ukraine-krigen med det fra finanskrisen, at den svimlende høje inflation truer den økonomiske vækst, og at amerikanske aktier ryster usikkerheden af sig. Men først er det slut med LEGO-klodser til Rusland.
Slut med LEGO-klodser til Rusland
Listen med store virksomheder der trækket stikket på Rusland bliver længere og længere. Nu er det LEGO, der følger trenden fra andre store virksomheder og stopper med at sende varer, herunder LEGO-klodser, til Rusland. I en kommentar til Børsen siger pressechef i LEGO, Benjamin Hjorth, at »vi har sat vores transport af produkter til Rusland på pause på grund af effekten af sanktioner og det uforudsigelige miljø at operere i.«
Tidligere på ugen meddelte blandt andet Vestas, at man stopper dele af sin aktivitet i Rusland, mens rederierne Mærsk og Torm har besluttet ikke at sende containere til Rusland, bortset fra dem med fødevarer og medicin. Grundfos har sat alle forretninger på hold i Rusland, selv om det er et af pumpegigantens største markeder.
Også nogle af verdens allerstørste virksomheder har valgt at boykotte Rusland efter præsident Vladimir Putins beslutning om at invadere Ukraine. Apple, Ford, Exxon Mobil, Dell Technologies, Boeing og H&M har helt eller delvist valgt at trække sig ud af landet.
Dansk bankdirektør om Ukraine-chok – minder om finanskrisen
Usikkerheden omkring krigen i Ukraine minder på flere måder om tiden omkring finanskrisen i 2008, siger Karen Frøsig, topchef i Sydbank. Det skriver Børsen. I forbindelse med bankens årsregnskab fortæller hun, at der er en række »paralleller fra den nuværende krise til finanskrisen,« herunder mængden af opkald fra kunder. Hun sammenligner det med det chok, som gik gennem erhvervslivet, da den amerikanske investeringsbank Lehman Brothers krakkede i september 2008 og udløste finanskrisen.
Sydbank er ikke selv eksponeret mod Rusland, men har kunder med samhandel med både Rusland og Ukraine.
»Hvis Putin kommer til fornuft og stopper dette, så kan vi vel se os helt ud af effekterne. Kører han frem med det hårde artilleri og måske går videre (end Ukraine, red.), så kan det have kæmpe effekter,« vurderer Karen Frøsig over for Børsen.
Intern mail afslører: Nordea-eksperter måtte ikke bruge ordet »krig«
Tirsdag aften modtog analytikere, økonomer og eksperter i storbanken Nordea en opsigtsvækkende mail fra deres kommunikationsafdeling.
Her stod der, at de ikke måtte bruge ordet »krig«, når de udtalte sig offentligt om Ruslands invasion af Ukraine. I stedet var var vendinger som »Ukraine-krisen«, »det, der sker i Ukraine« og »situationen i Ukraine« at foretrække.
Det skriver Børsen, som har set den pågældende mail.
Men da avisen efterfølgende konfronterede Nordea med sagen, blev mailen kaldt »en ærgerlig og beklagelig fejl«.
»Vi anerkender naturligvis, at der er krig i Ukraine, og at Rusland er aggressoren,« skriver Nordeas presseafdeling til Børsen.
»Svimlende« høj inflation truer økonomisk vækst
Som om konflikten i Ukraine ikke var nok at forholde sig til, så er der også dårlig nyt på inflationsfronten. Onsdag kom EU-Kommissionen med nye inflationstal for euroområdet, der viste, at forbrugerpriserne steg hele 5,8 procent i februar. Det var langt mere end forventet og det største månedlige prishop i hele euroens levetid. Det skriver Berlingske.
»Inflationen i eurozonen steg igen i februar og er nu så høj og vedvarende, at det truer den økonomiske vækst. Det er kun blevet værre i kølvandet på krigen i Ukraine,« siger cheføkonom i Sydbank Søren V. Kristensen.
Vi har allerede set, at fødevarepriserne er skudt i vejret efter Ruslands invasion af Ukraine og de efterfølgende sanktioner fra Vesten. Rusland og Ukraine står nemlig for næsten en tredjedel af hele verdens hvedeeksport, og det er med til at skubbe priserne op på brød og svin, som bliver fodret med hvede. På sigt vil stigningerne ramme alle fødevarepriser, hvilket kan ende i den værste fødevarekrise nogensinde, ifølge Palle Jakobsen, markedsanalytiker hos Agrocom. Det fortæller han til Berlingske.
Samtidigt er prisen på naturgas eksploderet, og er nu steget 911 procent det seneste år. Berlingskes økonomiske redaktør Ulrik Bie forklarer her, hvordan det vil ramme økonomien.
Amerikanske aktier ryster usikkerhed af sig
De amerikanske aktieindeks lukkede onsdag aften med flotte stigninger på mellem 1,62 og 1,86 procent. Den bedre stemning på Wall Street kommer, efter at chefen for den amerikanske centralbank, Jerome Powell, var ude og sige, at den økonomiske effekt af konflikten i Ukraine er »yderst usikker«. Powell signalerede stadig, at centralbanken vil sætte renten op på mødet 16. marts, men finansmarkedet regner nu med, at rentestigningerne bliver mindre hidsige end tidligere antaget.
For bare en uge sige havde markedet indregnet en 33 procent sandsynlighed for en rentestigning på 50 basispunkter, og det tal er nu faldet til nul. Til gengæld vurderer markedet, at der nu er en fire procent chance for, at renten slet ikke bliver hævet ved mødet.
»Nogle aktieoptimister vil håbe på, at ved at bruge ordet »usikker« vil tempoet i de pengepolitiske stramninger bliver langsommere, og andre vil håbe på, at det værste chok fra sanktionerne har lagt sig,« siger Chris Beauchamp, chefmarkedsanalytiker på handelsplatformen IG i London.
Centralbanken i Canada satte onsdag renten op for første gang siden oktober 2018.
Tre forhold, som investorerne bør holde øje med
Her er, hvad investeringsøkonom Per Hansen fra Nordnet holder særligt øje med torsdag:
Olieprisen bliver ved med at stige og når her til morgen 117 dollar per tønde for Brent (Nordsøolie). For væksten er den stigende oliepris »missionskritisk«. Ikke kun er olieprisen i dollar ekstrem, men da samtidig dollar/krone-kursen er meget høj, tager det ganske meget købekraft ud af den europæiske forbruger. Udsigterne for den europæiske økonomi for så vidt angår vækst for 2022 er markant forværret på grund af Rusland og de stigende oliepriser.
De amerikanske aktier havde en god dag i går med stigninger på indeksniveau med op til to procent. Hvor meget kommer det til at smitte af på de europæiske og danske aktier?
Det er stadig udviklingen i Rusland/Ukraine-konflikten, som desværre er på alles læber. Også i dag gælder: Hold øje med udviklingen i dollar/renter/olie/aktier for at få investorernes syn på udviklingen.
Det sker på markederne
Aktier – indeks og udvikling i procent
USA – lukkekurser onsdag:
Dow Jones: +1,79 procent
S&P 500: +1,86 procent
Nasdaq: +1,62 procent
Asien – indeks torsdag kl. 06.20:
Japan Nikkei: +0,74 procent
Hongkong Hang Seng: +0,51 procent
Kina CSI: +0,10 procent
Tak, fordi du læste med!





