Godmorgen og velkommen til ugens første Business-overblik! 

Aktiemarkederne står til stigninger mandag morgen på grund af udsigten til en snarlig afslutning på den historisk lange regeringsnedlukning i USA.

Efter 40 dages nedlukning ser det amerikanske statsapparat ud til at kunne opnå finansiering frem til 30. januar, og det har fået optimismen til at stige på børserne. 

Nasdaq-futures er oppe med 1,2 procent og S&P 500-futures med 0,7 procent i Asien, mens europæiske futures også har noteret solide stigninger. Det skriver Reuters.

»Markederne kan opleve kortsigtet lettelse, men volatiliteten vil sandsynligvis fortsætte, indtil der er en klar løsning,« siger Charu Chanana, chefinvesteringsstrateg hos Saxo, til Reuters.

Mens aktiemarkederne i Asien har reageret positivt, lider dollaren fortsat tab. Dollaren er nede med 0,1 procent mandag. 

Status på markederne

Asiatiske kurser er aflæst klokken 7.11. For Danmark og USA er det lukkekurser fra onsdag.
Asiatiske kurser er aflæst klokken 7.11. For Danmark og USA er det lukkekurser fra onsdag.

Dagens vigtige

Stor Novo-investor nægter at bakke Lars Rebien op. En af de absolut største investorer i Novo Nordisk Norges Bank vil ikke stemme på Lars Rebien Sørensen, når han skal vælges som bestyrelsesformand på fredag, skriver Finans. Samme anbefaling kommer fra rådgiverfirmaet ISS, som mange store internationale investorer bruger til at tage stilling til generalforsamlinger.

**

Regeringen frygter milliardtab ved ændring af pensionsregler. Eksperter har en løsning. Skatteministeriet har i et år undersøgt muligheden for at lade pensionister sætte deres ratepension på pause, hvis de gerne vil tilbage til arbejdsmarkedet. Men Skat frygter at skabe et gigantisk skattehul. Eksperter kommer med forslag til, hvordan det kan løses, til Berlingske.

**

Trods kritik: Regeringen bruger flere millioner på grøn hjælp til Kina. Regeringen vil afsætte yderligere 48 millioner kroner til klimaindsatser i Kina fra 2026 til 2030, til trods for kritik af det dansk-kinesiske energisamarbejde, skriver Børsen. Det nye samarbejde fokuserer på at hjælpe Kina med at integrere vedvarende energi i elsektoren og udrulning af fjernvarme.

**

Privatøkonomisk brevkasse: Forstå de seks forskellige fuldmagter. Advokat Allan Ohms sammenligner seks fuldmagtstyper og giver sit klare råd om, hvilken du bør vælge. Berlingske giver dig overblikket. 

**

Kina dropper eksportforbud på bilchips til Europa. Kina har ophævet eksportkontrollen på computerchips, der er afgørende for bilproduktion, oplyste landets handelsministerium søndag, skriver BBC. Volvo og Volkswagen havde advaret om midlertidige fabriksnedlukninger på grund af chipmangel fra det kinesiskejede Nexperia.

God mandag!

Få dit »Business-overblik« hver morgen

Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver at læse overblikket i din indbakke for at være opdateret.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske sender mig morgenfriske nyheder fra dansk erhvervsliv, børserne og udland man-fredag. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.