Godmorgen og velkommen til dagens Business-overblik oven på en historisk og nyhedsmættet weekend, hvor der blev sat navn på USAs nye præsident, og hvor den dramatiske aflivning af alle 17 mio. mink i Danmark fortsatte.
Vi skal høre om både danske topchefers reaktion på det amerikanske præsidentvalg og om minkavlere, men der sker også andet i verden. Den grønne omstilling kommer til at kræve arbejdskraft svarende til en af landets største provinsbyer over de næste ni år, og en ny rapport dokumenterer udbredt sexisme i advokatbranchen.
Men vi begynder med en nyhed, som ikke nødvendigvis vil vække glæde på børneværelserne.
Build-A-Bear lukker i Danmark
Der er dårligt nyt for børn og barnlige sjæle. Fra årsskiftet vil det nemlig ikke længere være muligt at bygge sin egen personlige krammebamse i Danmark, skriver Finans.
Efter to konkurser og flere millionunderskud siger legetøjskæden Bulid-A-Bear efter alt at dømme et endeligt farvel til den eneste tilbageværende butik i Danmark, der ligger i Tivoli i København, skriver Finans, der har kigget nærmere på Build-A-Bear Workshop Denmarks årsregnskab for 2020.
»Ledelsen har besluttet at lukke butikken ved udgangen af 2020,« står der ifølge Finans i regnskabet.
Build-A-Bear er et koncept, som giver børn mulighed for selv at skabe deres egen bamse, som bliver udstyret med et særligt stofhjerte, og som man kan købe tøj og accessories til.
Flertal vil gå langt for at hjælpe minkavlerne
Efter en weekend med forvirring omkring både det juridiske og videnskabelige grundlag for beslutningen om at lukke alle minkfarme i Danmark og demonstrationer i Holstebro mod aflivning af minkene, gør et flertal i Folketinget nu klart, at det vil strække sig langt for at sikre minkavlerne økonomisk kompensation.
Det skriver Børsen.
Justitsministeriets jurister er i øjeblikket ved at finde ud af, om der er tale om ekspropriation i grundlovens forstand, når den danske minkavl lukkes ned. Men selv, hvis der ikke er det, vil et flertal i Folketinget yde kompensation.
Det er nemlig ikke kun de borgerlige partier, der presser på for en fuld erstatning. Også regeringens støtteparti SF mener ifølge Børsen, at minkejerne skal have en kompensation, der både dækker deres værditab og rækker til at komme videre. Vi er villige til at gå »meget langt«, siger partiets erhvervsordfører, Lisbeth Bech-Nielsen, til Børsen.
Grøn omstilling kan ende med masseimport af arbejdskraft
Det vil kræve, hvad der svarer til 290 fuldtidsstillinger (årsværk, red.) frem til 2030, hvis Danmark skal leve op til sin ambitiøse klimamålsætning. Det skriver Finans på baggrund af en ny rapport, som Dansk Energi har lavet.
Især smede, VVSere og elektrikere bliver en mangelvare, og derfor advarer Dansk Energi om, at resultatet kan blive masseimport af arbejdskraft.
»Hvis vi ikke får løst udfordringen med at uddanne og efteruddanne den fornødne arbejdskraft, kommer vi til enten at opgive 70 pct.-målsætningen eller importere arbejdskraft fra udlandet i stor stil. Nogen skal jo stå for den praktiske udførelse, hvis den grønne omstilling skal blive til noget,« siger adm. direktør Lars Aagaard fra Dansk Energi til Finans.
Klimarådet har ikke selv regnet på behovet for arbejdskraft, men næstformand Jørgen Elmeskov siger til Finans, at der er tale om en »relevant problemstilling«, mens formand for FH Lizette Risgaard slår fast, at arbejdskraften skal skaffes gennem uddannelse af danskere.
Ny undersøgelse: Hver tredje kvindelige advokat er blevet krænket seksuelt
En dugfrisk rundspørge fra advokaternes fagforening, Djøf Advokat, vidner om, at hver tredje kvinde i den danske advokatbranche er blevet krænket seksuelt på sin nuværende arbejdsplads. Det skriver Berlingske.
Undersøgelsens konklusioner er et hårdt virkelighedstjek for advokaternes fagforening. Det forklarer formanden for Djøf Advokat, Mathias Krarup:
»Tallene er for høje. Alt for høje. Og det gør ondt, for det er mennesker, der har oplevet noget, som gør ondt på egen krop, og det kan simpelthen ikke være rigtigt,« siger han.
Grundfos-topchef tror på nye eksportmuligheder efter Biden-sejr
Danske virksomheder med Grundfos' nye topchef, Poul Due Jensen, i spidsen, jubler over sejr til amerikanernes demokratiske præsidentkandidat Joe Biden. Valget af Biden kan nemlig åbne en guldgrube af nye eksportmuligheder især på det grønne område, skriver Børsen.
»Der kommer turbo på udviklingen nu. Selv om den allerede er i gang i mange delstater i USA, er der ingen tvivl om, at med Biden ved roret i Det Hvide Hus kommer det for alvor til at rykke sig,« siger Poul Due Jensen til Børsen.
Han glæder sig blandt andet over, at Biden har meddelt, at han som noget af det første vil sikre, at USA igen træder ind i Parisaftalen om at reducere den globale opvarmning med mellem 1,5 og 2 grader. Det er godt for en virksomhed som Grundfos, der leverer klimavenlige pumper.
Også hos vindmølleproducenten Vestas er der ifølge Børsen glæde at spore.
Det samme gælder industrigiganten Danfoss, der lige som Grundfos har specialiseret sig i energisparende og grønne løsninger.
Danfoss topchef Kim Fausing kalder i en kort pressemeddelelse valget af den nye amerikanske præsident Joe Biden for »meget glædeligt«, fordi valget kan skabe større stabilitet i den globale økonomi og få den grønne omstilling op i tempo.
»Valget af Joe Biden som ny amerikansk præsident skaber tro på og håb om, at verden kan gå ind i en mere stabil periode, med større økonomisk vækst og den grønne omstilling tilbage øverst på den globale dagsorden,« udtaler Kim Fausing.
Det er dog ikke kun i dansk erhvervsliv, at der er glæde over Bidens sejr. Børsmarkederne i Asien stiger også ganske tydeligt mandag morgen dansk tid. Også handlen med futures forud for børsåbningen i New York tyder på kursstigninger i kølvandet på afklaring af præsidentvalget, skriver CNN Money.
Her er tre ting at holde øje med på markederne mandag
Chefstrateg Andreas Østerheden fra Nordea giver sit bud på tre ting, som investorere bør holde øje med mandag:
Investorerne vil her til morgen fordøje weekendens overskrifter, hvor Joe Biden er blevet udråbt som vinder af mange af de store medier i USA. Selvom det endnu ikke er helt afklaret, i hvilken grad sagsanlæg fra Trump får fodfæste, så synes det at være så godt som sikkert, at Biden bliver USA’s næste præsident. Valget er derimod endnu ikke slut, fordi investorernes opmærksomhed vil rette sig mod 5. januar, hvor man i Georgia skal vælge to senatorer, eftersom det ikke lykkedes nogen at få mere end 50 pct. af stemmerne. Det kan blive afgørende for magtbalancen i kongressen, som lige nu ser ud til at blive splittet. Markederne vil fortsat i dagens løb have fokus på eventuelle overskrifter der kan sætte retningen for, hvad man som investor skal forvente i løbet af de kommende måneder og ikke mindst under Biden som præsident.
Regnskabssæsonen har ikke fået meget opmærksomhed grundet det amerikanske præsidentvalg, men ikke desto mindre lakker den efterhånden mod ende. Både de danske og udenlandske selskaber har opjusteret eller aflagt langt bedre regnskaber end ventet, mens de i gennemsnit ikke er blevet belønnet for det. I denne uge vil der fortsat være et par stykker af slagsen og i dag aflægger amerikanske McDonald’s regnskab.
På den økonomiske front får vi data for den tyske handel, som er en vigtig drivkraft og indikator for aktiviteten i Europas vækstmotor. Vi har rimelige solide indikationer for verdenshandlen og for fremstillingssektoren, men vigtigt fremadrettet er, at efterspørgslen ikke rammes for hårdt af (gen)nedlukninger og virusfrygt. I løbet af dagen taler medlemmer af ECB’s styringskomité Rehn og Mersch og ikke mindst Feds Mester.
Det sker på markederne
Aktier USA lukkekurser fredag
Dow Jones -0,24 pct.
S&P 500 -1,01 pct.
Nasdaq +0,11pct.
Aktier Asien mandag kl. 07.00
Japan Nikkei +2,28 pct.
Hongkong Hang Seng +1,30 pct.
Kina CSI +1,17 pct.