Godmorgen og velkommen til onsdagens Business-overblik!
Den store, danske kabelproducent NKT mistænkes for at være en del af ulovlige priskarteller, som har presset priserne op for kunderne.
En række europæiske konkurrencemyndigheder undersøger i øjeblikket NKT, skriver Børsen. NKT risikerer milliardbøder, fordi koncernen for fem år siden fik stadfæstet en bøde fra Europa-Kommissionen for karteldannelse i Europa.
I Tjekkiet, Slovakiet og Tyskland verserer konkurrencesager, mens en britisk domstol lige nu voterer i en sag, hvor NKT sammen med europæiske konkurrenter er sagsøgt for mange milliarder.
NKT har for nylig bekræftet, at selskabet undersøges i Slovakiet uden dog at uddybe hverken sagens indhold eller størrelsen på bøden.
Status på markederne

Dagens vigtige
Jacob Aarup-Andersen kom til Carlsberg som superstjerne – siden er aktiekursen faldet. Forventningerne til Jacob Aarup-Andersen var tårnhøje, da han tiltrådte som øverste chef i Carlsberg for præcis to år siden. Siden da har aktien skuffet med et fald på over 20 procent, som topchefen selv finder utilfredsstillende. Andre store bryggerier er også presset af svigtende øltørst. Analytikerne savner en mere offensiv strategi og en wow-vækst som tidligere, skriver Berlingske.
***
Kæmpe erhvervsprojekt strandet i ventetid. Forsinkelserne hos det statslige Energinet betyder ventetider på op mod ti år for et kæmpe erhvervsprojekt nær Esbjerg, hvor byggegrunde står tomme, og virksomhederne står tilbage i usikkerhed. Det er Facebook-ejer Meta, der vil bygge et datacenter i Andrup, men forsinkelserne i udbygningen af elnettet gør, at der ikke kan skaffes strøm til det, skriver Finans. Det rammer hele udbygningen af erhvervsområdet.
**
Skatteminister tier om hemmelig pengemand i Panama-sager. Under dække af regler om tavshedspligt undlader skatteministeren og Skattestyrelsen at svare på centrale spørgsmål om den hemmelige pengemand, der har betalt borgeres skatteregninger i danske Panama-sager. Sådan lyder det ifølge Berlingske fra Venstres skatteordfører, der efterlyser en forklaring på myndighedernes behandling af sagerne.
**
Dommer: Trump kan ikke fyre nationalbankmedlem. En amerikansk dommer har midlertidigt blokeret præsident Donald Trumps fyring af Lisa Cook, der er bestyrelsesmedlem i den amerikanske nationalbank. Det er et tilbageslag for Trump i et juridisk slagsmål uden fortilfælde om nationalbankens uafhængighed, skriver BBC og Financial Times. Trump fyrede hende i august, men banken siger, at hun bliver på sin post. Lisa Cook har sagsøgt Trump.
**
Aldrig har der været så mange pensionsmillionærer. Flere end en million danskere har en pensionsopsparing på mere end en million kroner. 1.051.857 danskere er dermed pensionsmillionærer, en fordobling på ti år og det højeste antal, der er registreret herhjemme, skriver DR på baggrund af tal fra Danmarks Statistik. Disse er dog otte måneder gamle, så cheføkonom Mads Moberg Reumert fra Danica tror, at der i dag er endnu flere pensionsmillionærer. 56 procent af dem er mænd, 44 procent kvinder.
God onsdag!
Spil med i MillionærKlubbens store aktiespil. Du kan nu dyste om at få en million fiktive kroner til at yngle mest. Meld dig til, køb og sælg aktier og vind præmier i Danmarks største aktiespil. Den bedste deltager vinder en investeringskonto på 200.000 kroner, og i alt er der præmier for 600.000 kroner. Man kan stadig tilmelde sig på berlingske.dk/aktiespil.