Business-overblik: Aktiemarkeder tøver, og dollaren dykker efter usædvanligt rentemøde

Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne fra morgenstunden. Her er hele dit Business-overblik.

Der var tøvende reaktioner på aktiemarkederne efter den amerikanske rentenedsættelse onsdag. Her er det børsen i New York. Foto: Brendan McDermid/Reuters/Ritzau Scanpix

Godmorgen og velkommen til torsdagens hurtige Business-overblik! 

De globale aktiemarkeder var torsdag morgen ustabile, efter at den amerikanske centralbank, Federal Reserve, onsdag gennemførte sin første rentenedsættelse i år på det mærkeligste rentemøde i mands minde, som Berlingskes økonomiske redaktør, Ulrik Bie, skriver.

Aktiemarkederne signalerede en afventende holdning til yderligere lempelser af pengepolitikken, hvilket efterlod investorerne i tvivl om tempoet fremover, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Renten blev onsdag sat ned med et kvart procentpoint og tog dermed et lille skridt i den retning, som præsident Trump ønsker. Men både Trump og aktiemarkedet har enorme forventninger til, hvad der skal ske fremover. Og den normalt afdæmpede centralbank er nu centrum i endnu et Trumpkaos.

De globale aktier forholdt sig afventende onsdag efter at have nået rekordhøjder op til nationalbankens rentemøde, som har betydning for låneomkostningerne i resten af 2025. Både det brede S&P 500-aktieindeks og de tekniktunge Nasdaq-indeks lukkede onsdag i minus, og den amerikanske dollar faldt til det laveste siden februar 2022 op mod en række store valutaer, men steg torsdag morgen beskedent. Euroen fastholdt sin styrke.

Status på markederne

Asiatiske kurser er aflæst klokken 7.10. For Danmark og USA er det lukkekurser fra onsdag.

Dagens vigtige

Alarm: Voldsom stigning i højtuddannede på førtidspension. Nye tal fra flere fagforeninger afslører en kraftig stigning i højtuddannede på førtidspension, skriver Berlingske. Væksten er særligt stor hos kvinder og blandt akademikere i 30-40-årsalderen, og stress er en hovedårsag, lyder det fra organisationerne.

**

Bankchefer: Regeljungle giver kunder færre og dyrere lån. Reglerne for at sikre, at danske banker er solide og modstandsdygtige over for kriser, er blevet for mange og for komplekse, advarer cheferne i Danske Bank, Nordea og Jyske Bank. Oven i EU-reglerne gør de det dyrere og sværere for bankkunder at få lån, skriver Børsen. Regeringen lover forenkling, men holder fast i sine krav om, at bankerne skal være sikre.

**

Sværvægtere klar til hurtigere udbygning af grønt elnet. Sværvægtere som Eurowind, European Energy og Greengo Energy står parat til at udfordre det statslige Energinets monopol for at få mere fart på udrulningen af vedvarende energi. De private selskaber ser store muligheder for at spare kostbar tid, hvis de selv får lov til at trække elkabler og bygge transformerstationer, sådan som det sker i andre EU-lande, skriver Finans. Presset kommer efter afsløringen af, at 141 af 199 elprojekter ved udgangen af juni var forsinket. Energinet undersøger derfor nu mulighederne for denne løsning.

**

Danskerne er på intens jagt efter sommerhuse – se gevinsten for ejerne. Hvor foråret tidligere har været højsæson for køb af sommerhus, så flokkes købere nu om sommerhusene i august, skriver Berlingske. Nye tal viser, hvor flest handler blev indgået.

**

Overraskende tiltag skal bane vej for lavere diesel- og benzinpriser. Erhvervsminister Morten Bødskov (S) slår alarm og varsler tiltag, der skal bane vej for kontante gevinster til millioner af bilister i form af lavere diesel- og benzinpriser. Det fremgår ifølge Jyllands-Posten af et svar til Folketingets erhvervsudvalg. Torsdag vil han og transportminister Thomas Danielsen (V) ifølge nyhedsbureauet Ritzau præsentere nye tiltag til at fremme konkurrencen på markedet for benzin og diesel.

God torsdag!