Besparelse i sigte: Disse 380.000 boligejere bør få regnet på deres lån

Rigtig mange boligejere har brugt en del af efteråret på at få regnet på en omlægning af deres boliglån. Nye tal viser, at der i oktober blev givet det højeste antal lånetilbud siden februar 2015. Der er dog stadig hundredtusinder af boligejere, som med fordel kan overveje en konvertering til en lavere rente, påpeger Finans Danmark.

Ifølge Finans Danmark er der omkring 380.000 boliglån med en rente på to pct. eller højere, som med fordel kan få regnet på en omlægning. Arkivfoto: Thomas Lekfeldt

Det har været en rødglødende oktober for realkreditten, som har sendt 50.780 lånetilbud af sted til boligejere og virksomheder, viser en nye tal fra finanssektorens brancheorganisation, Finans Danmark.

Flere end seks ud af ti lånetilbud blev givet til boligejere, der ville omlægge deres lån eller tage et tillægslån.