Firmaet Apuls ApS har accepteret at betale en bøde på 425.000 kroner for vildledende markedsføring og overtrædelse af prismærkningsbekendtgørelsen.

Virksomheden, der blandt andet sælger træningsudstyr, blev i marts politianmeldt af Forbrugerombudsmanden, fordi 10 tilbudsvarer havde været på tilbud i flere måneder.

Det skriver Forbrugerombudsmanden, der har overvåget virksomhedens markedsføring, i en pressemeddelelse.

I 2023 orienterede Forbrugerombudsmanden virksomheden om reglerne for markedsføring, efter den havde modtaget to forbrugerklager.

Klagerne omhandlede Apuls' før-og-nu-priser.

Trods orienteringen fortsatte virksomheden sin markedsføring, og derfor valgte Forbrugerombudsmanden at politianmelde Apuls denne gang.

- Vi har efterhånden haft en hel del sager, hvor en virksomhed gør et tilbud bedre, end det reelt er.

- Vi er opmærksomme, når virksomhederne benytter sig af disse greb, og vi har et godt prisovervågningsværktøj, som kan afsløre dem. Særlig groft er det, hvis virksomheder fortsætter adfærden, efter at vi har orienteret dem om reglerne, skriver forbrugerombudsmand Torben Jensen i pressemeddelelsen.

RITZAU