Parterne er nået til enighed i overenskomstforhandlinger for kabineansatte i den norske del af SAS.

Det skriver NRK onsdag.

Dermed undgås en strejke blandt hundredvis af ansatte. Den truede med at få konsekvenser for luftfarten, og flere afgange var allerede blevet aflyst ifølge flere medier.

Det er fagforeningerne Fellesforbundet og Parat samt arbejdsgiverorganisationen NHO Luftfart, der onsdag eftermiddag er blevet enige om en aftale.

Den skal nu sendes til afstemning hos Parat, hvor den skal godkendes.

Fristen for at nå til enighed var oprindelig sat til midnat mellem tirsdag og onsdag, men også onsdagen måtte tages i brug i forhandlingerne, der endte med at gå 15 timer over tid.

- Det har været en krævende mægling, men vi har fået et balanceret resultat, siger Dag-Einar Sivertsen, som er forhandlingsleder i Fellesforbundet, ifølge NTB.

Var det blevet til en strejke, var i alt 640 kabineansatte blevet taget ud.

Forhandlingerne handlede om løn, uforudsigelige arbejdstider samt det ansvar, som personalet har for sikkerheden om bord på flyene, har fagforeningerne meldt ud undervejs.

Dag-Einar Sivertsen siger, at aftalen sikrer medlemmerne øget købekraft, forskud på forældre- og plejepenge og en sikkerhedsordning.

Erik Lahnstein, som er administrerende direktør i NHO Luftfart, siger til NRK, at det har været "meget krævende forhandlinger".

- Der har været mange krav fra arbejdstagers side og et bredt spektrum af sager, og der har også været et stort pres for øget købekraft, siger direktøren for arbejdsgiverforeningen.

/ritzau/