I år har 17 elkunder enten fået medhold eller har indgået et forlig med deres elselskab, fordi de uberettiget er blevet opkrævet ekstra betaling.

Det oplyser Ankenævnet på Energiområdet, som ligger under Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, i en pressemeddelelse.

Siden nytår har nævnet behandlet 20 sager.

De berørte er blevet ramt af såkaldte korrektionsopkrævninger, hvor tidligere indbetalte beløb er blevet ændret.

En af dem havde eksempelvis ret til at få knap 2000 kroner tilbage efter opsigelse af et abonnement hos et selskab.

Vedkommende modtog aldrig pengene, men fik i stedet en korrektionsopkrævning på nogenlunde samme beløb nogle måneder senere.

Det er meget normalt, at elselskaber korrigerer regninger, og for det meste sker der også efter reglerne, lyder det.

Sagerne viser dog, at det kan være en god idé at være opmærksom, hvis man får en korrektionsopkrævning fra sit selskab.

Det siger Emil Kamp Kirkeby Jørgensen, der er chefkonsulent i sekretariatet for Ankenævnet på Energiområdet.

- Det gælder ikke mindst forbrugere, der for nylig har opsagt deres aftale med et elselskab, lyder det i meddelelsen.

- Selvom korrektionsopkrævninger er almindelige, så skal elselskaberne altid kunne dokumentere, at de har lov til at priskorrigere, og det har de i størstedelen af de omtalte klagesager ikke været i stand til.

Nævnet opfordrer i første omgang til at kontakte elselskabet, hvis man får en ekstra regning ind af brevsprækken.

På den måde kan man bede selskabet om at finde dokumentation på opkrævning, samt hvor det fremgår af vilkårene for ens aftale.

I sidste ende kan man klage til Ankenævnet på Energiområdet, hvis det kan dokumenteres, at man har haft fat i sit selskab uden at kunne nå til enighed.

/ritzau/