Brevkassen: Fortjeneste på fast ejendom er som hovedregel skattepligtig, når grunden er ubebygget

I denne uges brevkasse forklarer advokat Erik Øvlisen, hvordan opgørelsen af skattepligtig fortjeneste på fast ejendom opgøres.

Opgørelse af skattepligtig fortjeneste på fast ejendom skal opgøres som afståelsessummen fradraget den regulerede anskaffelsessum. Fold sammen
Læs mere
Foto: Bax Lindhardt/Ritzau Scanpix (arkiv)
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Vi har en ubebygget sommerhusgrund, som vi kunne overveje at overdrage til vores datter med betaling via et familielån, der nedskrives. Der er ingen planer om at bygge på grunden, da vores datter allerede ejer en bebygget nabogrund.

Grunden er vurderet til 600.000 kroner og anskaffet i 1996 til 125.000 kroner. Hvis den overdrages til 510.000 kroner (-15 procent), og vi har haft den i 25 år (fradrag pr. år 10.000 kroner), er beskatningsgrundlaget så 600.000–90.000–250.000, altså 260.000 kroner? Skal der erlægges 40 procent i avanceskat i denne situation?

Ville samme avanceskat skulle betales, hvis vi beholder grunden, og vores datter arver den på et eller andet tidspunkt?

Med venlig hilsen

L.S

Brevkassen


Få svar på spørgsmål om blandt andet arv, skilsmisse, skat, boligkøb, jura, økonomi og pension.

Alle spørgsmål anonymiseres. Det er desværre ikke muligt at svare på alle henvendelser. Svar gives i Brevkassen samt i Berlingske om lørdagen. Berlingske Media forbeholder sig retten til at offentliggøre spørgsmål og svar i alle husets medier.

Skriv til brevkassen@business.dk

Det er rigtigt, at når grunden er ubebygget, så gælder hovedreglen om, at fortjeneste på fast ejendom er skattepligtig.

Opgørelsen af skattepligtig fortjeneste på fast ejendom opgøres som afståelsessummen fradraget den regulerede anskaffelsessum. Det er korrekt, at I med de nugældende regler kan sælge til ejendomsvurderingen minus 15 procent eller 510.000 kroner, idet jeg forudsætter, at der ikke foreligger »særlige omstændigheder« (for eksempel en belåning af grunden eller en vurdering af samme, som indikerer en anden værdi end den offentlige vurdering).

Har I omkostninger ved salget til jeres datter, kan I fratrække dette i afståelsessummen. Dette lægger jeg dog til grund ikke er tilfældet. Afståelsessummen er altså 510.000 kroner. Herfra fratrækkes den regulerede anskaffelsessum, som består af de 125.000 kroner, I betalte for grunden, de omkostninger, I havde i forbindelse med anskaffelsen, eventuelle grundforbedringsomkostninger udover 10.000 kroner i det år, hvor udgifterne er er afholdt, samt endelig – 10.000 kroner for hvert af kalenderårene 1996-2020.

Jeres regulerede anskaffelsessum er altså mindst 375.000 kroner, og har der været omkostninger ved købet af grunden samt eventuelt grundforbedringsudgifter, så bliver anskaffelsessummen endnu højere.

Positiv nettokapitalindkomst beskattes i 2021 med maksimalt 42 procent plus kirkeskat.

Om der er skat at spare ved, at jeres datter arver grunden, afhænger af jeres formueforhold, når I dør. Er boet skattefritaget, det vil sige, at nettoformue eller bruttoformue eksl. fast ejendom, der efter ejendomsavancebeskatningslovens §§ 8 og 9 kan sælges skattefrit, ikke overstiger 3.033.700 kroner. (eller 6.067.400 kroner, såfremt der er tale om et skifte af uskiftet bo efter længstlevende), vil der ikke skulle betales skat af fortjenesten.

Er boet omvendt skattepligtigt, vil skattesatsen være 50 procent og ikke 42 procent. Da I sikkert ikke vil protestere over, at jeres datter råder over grunden, er det vel underordnet, om hun bliver ejer nu eller senere. Så hvornår hun skal være ejer afhænger i sidste ende af jeres formueforhold.

Jeres datters planer om brug af grunden sammen med den grund, hun allerede ejer, bør I drøfte, og det kan være, at der indgår andre relevante forhold, som samlet kan indgå i jeres planer Det kan være fornuftigt at vende det med jeres advokat.

Med venlig hilsen
Erik Øvlisen, advokat (H),

www.forumadvokater.dk