Rune Selsing om Jan E. Jørgensen: En ikke særligt ægte liberal

Det er interessant at få beskrevet fløjkrigen i Venstre, men bogen om Jan E. Jørgensen, »En ægte liberal«, kradser kun i overfladen, der er langt mellem de dramatiske højdepunkter, og så er Berlingskes anmelder i tvivl om, hvor liberal Jan. E. Jørgensen egentlig er.

Valgplakat med Jan E. Jørgensen fra Venstre på Frederiksberg, torsdag den 16. november 2017. (Foto: Mads Claus Rasmussen/Scanpix 2017) Mads Claus Rasmussen

Det er sandelig lang tid siden, Anders Fogh var formand for Venstre, hvor der var lavt til loftet og kort til døren.

Jan E. Jørgensens nye bog »En ægte liberal« er den foreløbige kulmination på den konflikt, der hersker i Venstre mellem hvad Jan E. selv identificerer som de liberale, pragmatikerne og de nationalkonservative. Det har ellers ikke været hverdagskost i Venstre, at fløjene i partiet på den måde bliver udstillet. Men »En ægte liberal« er først og fremmest et indlæg i den fløjkamp, hvor Jørgensen tilsyneladende repræsenterer det yderste af den liberale fløj.