Danmarks Meteorologiske Institut har tirsdag eftermiddag udsendt et varsel om, at der er kraftig regn på vej mod Danmark. Det er især beboere i det sydlige Danmark, der skal huske paraplyen, hvis de bevæger sig uden for døren, fortæller Olaf Mathiassen, vagthavende meteorolog hos DMI:
- I øjeblikket befinder der sig et lavtryk i den østlige del af Den Engelske Kanal. Det bevæger sig mod øst og nordøst og vil tirsdag aften og natten til onsdag passerer det sydlige Danmark.
Beboere i Syd-Sønderjylland, Fyn, Vest- og Sydsjælland, Lolland-Falster samt København og Nordsjælland kan derfor se frem til meget regn på kort tid:
- Der dannes et kraftigt regnområde omkring det her lavtryk, og her kan der altså falde de 24 millimeter regn på seks timer. Så det er en meget kraftig regn, siger Olaf Mathiassen og fortæller, at der også er tordenbyger i fronten, der nærmer sig Danmark.
Resten af landet kan dog ikke se sig helt fri for regn - den bliver bare ikke lige så kraftig:
- Nordjylland vil også få regn, men det bliver ikke lige så slemt. Men vi forventer, at lavtrykket vil forlade Danmark igen onsdag eftermiddag, hvorefter det igen vil klare op, siger Olaf Mathiassen.