De senere års massive satsning på vindenergi har gjort strømmen i Danmark 14 procent dyrere per kilowatt-time – alene at producere. Uden vindenergi ville en kilowatt-time uden skatter og afgifter således koste 51 øre i rene produktionsomkostninger, men nu koster den rent faktisk 58 øre, fordi vind er en del af løsningen.
For en typisk dansk husstand, som årligt bruger 4.000 kilowatt-timer, betyder det en ekstra årlig udgift på knap 400 kr., og for hele samfundet er der tale om en ekstra udgift på mindst tre milliarder kr. årligt. Ud over denne ekstra produktionspris koster satsningen på grøn energi herhjemme også forbrugere og virksomheder omkring fem til seks milliarder kr. årligt i de såkaldte PSO-afgifter, der optræder på elregningen, og som er med til at finansiere satsningen på vedvarende energi.
Det viser en analyse udarbejdet af professor Anders Sørensen fra Centre for Business and Economic Research på Copenhagen Business School (CBS) for Rockwool Fondens Forskningsenhed.
I analysen sættes der for første gang herhjemme pris på, hvor meget den rene produktionspris på el stiger som følge af satsning på vindenergi.
Blæsten udebliver
Analysen har regnet på, hvad det koster at indfase og benytte vindenergi i den danske elforsyning, hvor vindkraften i dag dækker 30 procent af forbruget. Resten af energien kommer fra afbrænding af kul, olie, biomasse og gas, også kaldet termisk energi.
»Vindenergi er ustabil, fordi vinden ikke altid blæser. Derfor skaber den et behov for en forsyningssikkerhed, og i Danmark har vi kapacitet til at dække vinden af, når det er vindstille. Det skaber en massiv overkapacitet, som koster dyrt,« siger Anders Sørensen.
Han tilføjer, at det danske system svarer lidt til en restaurant, som har kokke og kapacitet til 1.000 gæster. Men når kun 100 møder frem, bliver omkostningerne per kuvert meget store.
Om de 14 procent i ekstra produktionsomkostninger er meget eller lidt, vil Anders Sørensen dog ikke vurdere.
Han siger blot, at nogle hader vindmøller og peger på, at de skæmmer landskabet og slår fugle ihjel. Andre er derimod glade for mindre forurening og mindre afhængighed af brændsel.
Sekretariatschef Mikael Bay Hansen fra Dansk Metal kalder 14 procent i ekstra produktionsomkostninger for »ganske meget«.
»Danske industrivirksomheder er ude i en benhård international konkurrence, hvor prisen på energi spiller en vigtig rolle. Så når vi herhjemme satser så massivt på vindenergi, er det noget, der koster arbejdspladser, også selv om der skabes job hos virksomheder, som eksempelvis producerer vindmøller. Men fremover skal man nok være varsom med at satse yderligere på dette område, da det så bliver endnu vanskeligere for industrien at fastholde arbejdspladser i Danmark,« siger han.
Prisen faldende
Hos Dansk Energi har analysechef Peter Meibom dog den opfattelse, at der er tale om en investering i fremtiden, som er nødvendig.
Han peger også på, at omkostningerne ved produktionen er faldet siden 2011, hvorfra tallene i analysen fra Rockwool Fonden stammer.
»De lavere omkostninger skyldes, at vi har lukket kraftværker herhjemme siden 2011, så overkapaciteten er blevet mindre. Satsningen på vind har også betydet, at teknologien er blevet bedre og priserne lavere, hvilket må forventes at fortsætte fremover,« siger Peter Meibum fra Dansk Energi, som er interesseorganisation for energiselskaber i Danmark.
Vindmøllerne er både blevet større og mere effektive, ligesom man er blevet bedre til at stille dem op de rigtige steder. Derfor er prisen for at producere en MWh faldet fra 450 kroner i 1998 til nu omkring 270 kroner.
Siden udbygningen af vindenergien tog fart i midten af 1990erne er udledningen af CO2 fra den danske energiproduktion mere end halveret.
