KIEV: Olexander Valyliovych på 75 går med våde øjne på Uafhængighedspladsen. Ved hans side går hans grædende kone Lida Volodymyrivna.
Det er første gang, de kommer på pladsen siden sidste uges blodige dage. Første gang de ser resterne af de kampe, som tog livet af op mod 100 mennesker og sårede endnu flere: Bunker af løse brosten. Glasskår, en brændt bygning og rester af sod. Og så sorgen. Sorgen som kan læses i ansigter som Olexander og Lidas. Som kan høres i folks gråd. Og ses i hele byens centrum, som er fyldt med blomster, levende lys og billeder af de døde.
Olexander og Lida har taget røde roser med, som de vil lægge ved et af billederne. De kender ikke personligt nogen, som blev dræbt i kampene, som tog livet af over 88 mennesker og sårede hundreder. Men flere fra deres region i Kiev har mistet en søn, en bror eller en ven.
»Al den sorg, som man kan se her, føler vi også. Det er også vores sorg,« siger Lida Volodymyrivna.
Hver dag har hun og hendes mand fulgt med i nyhederne. Tændt lys og bedt bønner for de døde. De har ikke kunnet glæde sig over noget, ikke fejret fødselsdage, ikke taget ud.
Nu vil de hente deres børnebørn på seks og 12 år. De skal også se det her.
»De skal forstå, hvad der sker i vores by. Det er ikke nok at se tv,« siger Olexander Valyliovych.
»Vi har kun tårer, for de her mennesker var alt få unge til at dø. Men vi vil fortælle vores børnebørn, at det er en ære at dø for sit land,« siger Lida Volodymyrivna. Tabene er svære at acceptere, siger de. Men ægteparret håber, at deres landsmænd ikke døde forgæves.
»Jeg håber, at Ukraine vil få en bedre fremtid, og at det, der skete i sidste uge, aldrig vil gentage sig igen,« siger Olexander.
Men de ved, at konflikterne i deres land langt fra er overstået. Ukraine venter stadig på en ny midlertidig regering, som skal falde på plads i morgen torsdag. Imens er den afsatte præsident Viktor Janukovitj på flugt; han eftersøges for massemord, og oppositionen vil have ham for domstolen i Haag for at have indsat skarpskytter og specialstyrker ind mod demonstranter. Lækkede dokumenter viser, at Janukovitj planlagde at indsætte tusindvis af soldater og politibetjente til at knuse de mange demonstranter på Uafhængighedspladsen. I planen indgik angiveligt snigskytter, pansrede køretøjer og omkring 22.000 politifolk - herunder 2.000 mand fra det militante uropoliti Berkut - som netop er blevet opløst af landets fungerende indenrigsminister, Arsan Avako.
Og mens Kiev begræder de døde, demonstrerer folk på Krim-halvøen i den østlige del af landet foran det lokale parlament. De kræver, at magthaverne tager afstand fra oppositionen og anser afsættelsen af Janukovitj for at være et ulovligt kup. Samtidig ønsker de, at deres del af landet skal løsrive sig fra Ukraine.
»Det her er ikke slut endnu. For vi har separatister i den østlige del af landet, som blander sig og Rusland, som blander sig. Men vi håber for det bedre, så de her ofre ikke var for ingenting,« siger Olexander. Lida tørrer øjnene med et blomstret lommetørklæde og siger:
»Vi er ikke ligeglade med vores fremtid. Vi har børn og børnebørn og ønsker en bedre fremtid for vores land.«