Mens efterårsmørket lagde sig, og regnen faldt over København søndag eftermiddag, samledes en række af den dræbte Cilla Johanssons venner for at tage afsked med den 46-årige kvinde, der blev kørt brutalt ihjel af en 22-årig flugtbilist natten til lørdag.
Allerede inden mindehøjtideligheden gik i gang klokken 17, var 50 personer mødt op i krydset ved Tietgensgade og Stormgade for at mindes den 46-årige kvinde, der var elsket blandt familie og venner. Der blev delt knus, kram og tårer.
En af de fremmødte var kollegaen Alice Hove, der arbejdede sammen med Cilla Johansson i Børnenes Dyremark, hvor børn kan komme og blandt andet ride på heste.
»Det er dybt tragisk, hvad der er sket. Hun var så god til børn og meget engageret i arbejdet derude,« siger hun til bt.dk.
Hun var til mindehøjtideligheden med en flok af de 13-14-årige piger, der kendte Cilla Johansson.
»Pigerne er helt knuste. De var så glad for Cilla,« fortæller Alice Hove.