Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) langer nu ud efter den tidligere politibetjent og aktivist Lars Kragh Andersen, der har offentliggjort blandt andre statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) CPR-nummer på nettet.
Vestager fordømmer offentliggørelsen, der også tæller forsvarsminister Nicolai Wammens (S) CPR-nummer, meddeler den radikale leder i en skriftlig kommentar til DR Nyheder.
»Offentliggørelsen af statsministerens og forsvarsministerens personnumre er en ulovlig og først og fremmest smagløs aktion, som jeg tager meget afstand fra,« siger Margrethe Vestager.
Som økonomi- og indenrigsminister forventer Vestager, at de relevante myndigheder selv vurderer, om der skal strammes op på sikkerheden i kølvandet på Lars Kragh Andersens læk.
»Hvis hjemmesiden har integration til CPR-systemet, vil den under alle omstændigheder være omfattet af Økonomi- og Indenrigsministeriets nye skærpede krav om brug af NemID, som efter planen træder i kraft 1. oktober 2014,« siger Margrethe Vestager til DR Nyheder.
Lars Kragh Andersen har selv fortalt, at han har lækket de to ministres CPR-numre for at sætte fokus på den offentlige overvågning i Danmark.
Ifølge DR Nyheder har aktivisten fundet frem til CPR-numrene via det digitale tinglysningssystem på tinglysning.dk.
Tinglysningsretten i Hobro har siden lukket hullet i systemet, der har gjort det muligt for Lars Kragh Andersen at fremskaffe personnumrene.