Det har Tysklands kansler, Angela Merkel, sagt under et skolebesøg i Berlin mandag, og kommentaren har straks styrket euro over for de store valutaer.

»Euroen er for svag - på grund af ECB's pengepolitik - og derfor er tyske produkter billige i relative termer,« sagde Angela Merkel ifølge Bloomberg News.

Hun henviser til pengepolitikken i Den Europæiske Centralbank (ECB), der i øjeblikket er meget lempelig med negative renter og et stort opkøbsprogram af obligationer, som skal få inflationen i eurozonen op på 2 pct.

En euro koster mandag 1,1241 dollar mod 1,1176 dollar inden kommentaren. Samtidig går der 125,19 yen på en euro mod 124,53 før kanslerens melding.

»Det er Merkels kommentar, der sætter sig i både rente- og valutamarkedet. Det er den bevægelse, der trækker det hele,« siger Morten Hassing Povlsen, der er rente- og valutastrateg i Jyske Bank.

Den amerikanske dollar var i forvejen presset oven på sidste uges uro på den politiske scene efter rygter om Donald Trumps bånd til Rusland under valgkampen.

Det politiske hurlumhej svækkede i sidste uge dollar, blandt andet fordi det har sat spørgsmålstegn ved Trumps evne til at gennemføre reformer på skatteområdet og sætte store offentlige investeringer i søen.

»Historien om Trump har mindre fokus lige nu, men det ligger stadig og simrer,« siger Morten Hassing Povlsen.