Folkemødet på Bornholm er årets store politiske festival. Alt hvad der kan kravle og gå inden for dansk politik har meldt sin ankomst til mødet, der afholdes 11.-14. juni, men nu er der kommet et valg på tværs.

Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) har udskrevet valg til afholdelse 18. juni, og dermed ligger Folkemødet midt i valgkampens slutspurt. Dermed vil en stor del af deltagerne givetvis melde afbud for at koncentrere sig om at bejle til vælgernes gunst ude i kredsene.

Socialdemokraternes partisekretær, Lars Midtiby, bekræfter, at valgkampen efter alt at dømme kommer til at ændre på nogle politikeres prioriteringer.

»Vi kommer til at være på Folkemødet som parti. Men det er klart, at vi har forståelse for, at der er en del kandidater, som har andre forpligtelser andre steder i landet,« siger han og forsikrer, at Folkemødet stadig vil blive festligt, fordi det ligger i en valgkamp.

»Der er ingen tvivl om, at valget er med til at gøre det mere spændende. Der er jo rigtig meget på spil,« siger partisekretæren.

Hos Dansk Folkeparti fortæller organisationskonsulent Steen Thomsen, at partiet vil afholde færre arrangementer end planlagt på Folkemødet. Normalt har der i Dansk Folkepartis stand været en tre til fire arrangementer, som nu vil blive skåret ned. Samtidig bliver partiets formand knap så markant på Folkemødet.

»Kristian Thulesen Dahl (DF) skulle have været der fra torsdag til søndag, men det kommer ikke til at være sådan nu,« siger Steen Thomsen, der lige som Socialdemokraterne regner med, at flere menige medlemmer vil blive hjemme i deres kredse for at føre valgkamp under Folkemødet.

Festivalleder Jette Lykke regner med, at alle otte partiledere vil tale på Folkemødets store scene. Men der vil være politikere der deler deres tid op mellem Folkemødet og deres egen valgkreds, vurderer hun.

»Det er klart, at kandidaterne skal passe deres valgkreds. Vi må have glæde af politikerne i den tid, de er der,« siger Jette Lykke, der lægger vægt på, at det er et spændende, at Folkemødet ligger i valgkampen, hvilket kan være med til at øge interessen.

Ifølge en af hjernerne bag Folkemødet, folketingsmedlem Bertel Haarder (V), er det godt, at arrangementet kommer til at ligge i en valgkamp. Venstre-nestoren hæfter sig ved, at partilederne vil deltage, hvor der er mediedækning.

»Nu vil der for alle partilederne blive lagt en stram kalender. Derfor vil de ikke opholde sig fire dage på Bornholm, men de skal nok komme, når der er mediedækning,« siger Bertel Haarder, der samtidig glæder sig over, at ministerierne har aflyst deltagelsen.

»Det var et sidespor, da forskellige ministerier lejede telte og grunde. Det bærer ved til den opfattelse, som nogen har, at Folkemødet er en fætter/kusine-fest med statsbetalte deltagere,« siger han.