Mellemøsten er i rivende udvikling på alle områder. Arbejdsstyrken er multikulturel med mange arabiske expats - indvandrere - fra Jordan, Syrien, Egypten primært, og der er mange expats fra Indien, Filippinerne og fra den øvrige vestlige verden. De har alle en meget anderledes ledelseskultur end den, man kender fra Danmark eller Skandinavien.

I vores del af verden er vi præget af lav magtdistance, det vil sige hvor der ikke er langt fra toppen af hierarkiet til bunden. Kommunikationen er derfor anderledes, og man skal have tålmodighed, når man er i dialog med kollegaerne på arbejdspladsen. Der er mange forskellige opfattelser af hvad, der er den rigtige løsning på en given opgave.

Her kan der være kultursammenstød, fordi man har en forskellig referenceramme. Det betyder, at det vil være nødvendigt at kigge indad og tænke over, om den danske stil og åbenhed kan fejlfortolkes. Til gengæld forstår og værdsætter man – ligesom i den danske kultur – hårdt arbejde og resultater. Planlægning bliver ikke tillagt den store betydning i en kuwaitisk virksomhed. Det skyldes politisk ustabilitet i hele regionen.

De færreste virksomheder fortæller om deres visioner, og hvad de vil, til omverden. Dog skal det siges, at Kuwait, som er et lille land sammenlignet med eksempelvis UAE, ganske tidligt rakte ud til ikke blot de omkringliggende lande, men også til Vesten. Man har et drive imod nye ting, og man udforsker gerne og tager risiko. Markederne er meget dynamiske og ændrer sig hurtigt. Derfor kan det, der var den rigtige beslutning i går, vise sig at være forkert dagen efter. Det gælder også ejerne af virksomhederne, og det skaber en meget reaktiv kultur.

§ Hvad er den mest almindelige bommert for danske erhvervsfolk dér, hvor du er.

Bommerter har jeg ikke oplevet så meget her. Nogle gange sker der en enkelt forseelse, hvor man morer sig. Det er lidt sjovt, og i nogle tilfælde er der et minuts pinlig stilhed. Så generelt er det ikke svært at begå sig.

Det sværeste er at få styr på aftaler. Mange aftaler er mundtlige, og det kan derfor være svært for danskere at forstå sammenhængene. Det kan ofte lede til misforståelser.

§ Hvordan er levevilkårene der.

Vi bor i Kuwait, og dagligvareindkøb og boligudgifter er på niveau med Danmark. Vores tre børn går i en engelsk skole. Der er mange amerikanske og engelske expats her, og det betyder, at skolestandarden er meget høj. Der er ingen skat på arbejde i de fleste lande i Golf-regionen. Til gengæld er de offentlige myndigheder i Kuwait en udfordring. Det er meget bureaukratisk, og der er ikke sammenhængende systemer på nogen måder. Endvidere er der i samfundet en klar tildeling af ressourcer til den lokale befolkning, og når man er i interaktion med offentlige myndigheder, så venter man meget længe som expat på at få service.

§ Hvad savner du mest fra Danmark?

Den variation i naturen, som kendetegner Danmark. Danmark er rent, og vi er meget miljøbevidste sammenlignet med de arabiske lande. Jeg savner også den danske mad.

§ Hvad kan danske erhvervsfolk lære af dit nye hjemland.

Der er ikke langt fra tanke til handling. Forretning er meget præget af kontaktnetværk og »brødre«, som giver hurtig access til beslutningstagere. Her er det i bund og grund stadig et stammesamfund og familienavnet har stor indflydelse. Det gælder især i de lande, hvor regeringen har presset på for at få samme levestandard som i Vesten.

Det er målsætningen, at man skal være på omgangshøjde med vores del af verden. Men der er et stykke vej endnu. Derfor er tempoet højt. Døgnrytmen er meget anderledes her end i Danmark. Livet er meget anderledes her, hvor det er de muslimske værdier, som er det bærende.

§ Hvordan fungerer din VL-gruppe, og hvad betyder den for dig.

Vi holder sek-syv møder om året. Ligesom de øvrige VL-grupper forsøger vi at få medlemmer med forskellig profil. Det har hidtil nu fungeret fint. Men der er enighed i gruppen om, at vi skal bringe gruppen op på næste niveau med flere medlemmer og flere møder med eksterne indlægsholdere.

§ Hvilke gode råd vil du give andre, der skal arbejde her.

Man skal have en »open mind« og være villig til at lære hurtigt, hvordan man skal navigere mellem forskellige kulturer. Samtidig skal man være åben, men ikke naiv. Respekt for forskellighederne i de mange kulturer, der findes her i regionen.