En stor udfordring, når der kommer udlændinge til Danmark, er faren for, at de ikke bliver en del af de danske fællesskaber.
Og den udfordring er blevet større efter den seneste tilstrømning af flygtninge, lyder meldingen fra formand for Dansk Ungdoms Fællesråd Signe Bo.
Derfor er det blevet endnu mere vigtigt at inddrage civilsamfundet i opgaven, siger hun forud for statsminister Lars Løkke Rasmussens (V) integrationstopmøde, hvor han torsdag samler en række virksomheder, uddannelsesinstitutioner og frivillige organisationer på Marienborg.
»Jeg håber, vi får mulighed for at udveksle nogle idéer til, hvordan forskellige dele af civilsamfundet kan tage del i denne her opgave, og så håber jeg, at vi får sømmet fast, at den store del af dem, der kan være med til at tage sig af denne her krise, er foreningslivet,« siger Signe Bo.
Løkkes kalder mødet »civilsamfundets topmøde«, og de mange aktører skal diskutere, hvordan integrationen forbedres. Det sker i lyset af, at der siden 6. september er rejst flere end 13.000 flygtninge og migranter ind i Danmark. Og selv om broderparten er rejst videre, byder situationen dog på nye integrationsudfordringer.
Derfor har statsministeren efterlyst, at civilsamfundet tager »medejerskab«, når udlændingene skal integreres i det danske samfund,
Netop den opgave har Dansk Ungdoms Fællesråd, der er interesseorganisation for en række børne- og ungdomsorganisationer, erfaring med.
»Når vi ser rundt i vores medlemsorganisationer, har vi rigtig mange gode erfaringer. Spejdere, ungdomspolitiske partier, rollespilsforeninger, alt muligt. På hver deres måde er de rigtig gode til at inkludere både udsatte børn i Danmark, flygtningebørn, indvandrerbørn, alle mulige børn,« siger Signe Bo.
Hun påpeger, at hvis man skal løse integrationsudfordringen, skal udlændinge have adgang til danske fællesskaber.
»Det handler om, at såvel børn og unge som voksne skal have en uddannelse og reel adgang til arbejdsmarkedet,« siger Signe Bo og fortsætter:
»Og så skal de være en del af de kulturelle sammenhænge og stærke fællesskaber, vi også har. Der tror jeg, man mangler lidt for at få knækket den nød.«