Debatten om indvandrere og muslimer blusser op med jævne mellemrum, når emner som integration, tørklæder og ligestilling bliver heftigt diskuteret af både politikere og befolkningen.
Men det er ikke alle, der bryder sig om, at indvandring gang på gang bliver genstand for en ophedet debat. Det viser en spørgeskemaundersøgelse, som magasinet Opinionen har gennemført blandt 219 herboende dansk-tyrkere.
I undersøgelsen svarer tre ud af fire, at de »i høj grad« eller »i nogen grad« overvejer eller har overvejet at flytte til Tyrkiet. Og næsten halvdelen - 45 procent - af dem, der overvejer udvandring, siger, at »debatten om indvandring og islam« er en af de primære årsager til, at de overvejer at pakke kufferten og forlade Danmark.
Tallene kommer bag på forfatter og selvstændig integrationskonsulent Hans Lassen:
»Det er et problem, at det danske samfund ikke er i bedre stand til at tage imod folk, der kommer fra andre lande som for eksempel Tyrkiet. Det er lidt alarmerende, at tallet er så højt. Jeg havde nok forventet, at det ville være en pæn andel, men ikke så stor,« siger Hans Lassen, der er indehaver af konsulentfirmaet Sisyfos.
En af de mest aktive deltagere i udlændingedebatten er Venstres politiske ordfører, Inger Støjberg (V), der i løbet af 2014 har gjort sig bemærket med flere markante udtalelser om især muslimer i Danmark. Hun mener, der er en særlig grund til, at debatten om indvandrere og islam bliver ved med at dukke op.
»Problemerne med parallelsamfund, ekstremisme og kvindeundertrykkelse er årsagen til, at vi diskuterer islam og indvandrere. Jeg håber, de problemer forsvinder. Hvis de forsvinder, vil debatten også gøre det. Men det er nu en gang sådan, at Danmark er et land, hvor vi åbent diskuterer religion og indvandring, og sådan skal det også blive ved med at være, så længe der er nogle problemer,« siger Inger Støjberg.
Hun kalder det et »drastisk skridt«, at nogle overvejer at forlade Danmark på grund af debatten.
»Men hvis man simpelthen ikke kan finde sig til rette i Danmark, så er det ikke her, man skal være,« påpeger Venstres politiske ordfører.
23-årige Maria Ahmad er en af de unge nydanskere, der overvejer at vinke farvel til Danmark inden for de kommende år. Selv om hun er født og opvokset i Danmark, kan hun ikke se, at hendes fremtid ligger her i landet.
»Debatten om indvandrere og muslimer stopper aldrig, og jeg tror ikke, den nogensinde vil komme til at slutte. Det er trættende, at man altid diskuterer det samme, for eksempel tørklæder,« siger Maria Ahmad, der har pakistanske rødder.
»Jeg er generelt ikke særlig glad for tonen i indvandrerdebatten, fordi den skaber afstand mellem folk i samfundet. Politikere og medier er med deres snak med til at efterlade det indtryk hos nogle, at indvandrere ikke passer ind i det danske samfund,« siger hun.
Maria Ahmad mener, at debatten går ud over hendes trivsel.
»Selv om jeg føler mig godt integreret i det danske samfund - er dansk statsborger, uddannet sygeplejerske, arbejder i Danmark, snakker flydende dansk og har danske værdier - føles det bare, som om det ikke er nok for at blive anerkendt som dansker,« siger hun.